Prezydent: konieczne zwiększenie ochrony życia dzieci poczętych Na zdj. Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Lukas Plewnia/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Konieczne jest zwiększenie ochrony życia dzieci niepełnosprawnych, dzieci poczętych, u których stwierdzono niepełnosprawności, które mogą żyć, nad tym Sejm powinien się pochylić - powiedział we wtorek wieczorem (24 stycznia) w Telewizji Republika prezydent Andrzej Duda.

O sprawę zwiększenia ochrony dzieci nienarodzonych Andrzej Duda był pytany we wtorek wieczorem w programie "W punkt" w TV Republika.

Prezydent zadeklarował, że jest zdecydowanym zwolennikiem ochrony życia, przede wszystkim - jak podkreślił - ze względów religijnych. - Uważam także, że ochrona życia ma w sobie element propaństwowy. Potrzebujemy tego, aby było młode pokolenie, potrzebujemy tego, żeby w Polsce zwiększał się przyrost naturalny, w związku z powyższym, z tego punktu widzenia ochrona życia jest jakby elementem wsparcia tego procesu - przekonywał Duda.

Opowiedział się za zwiększeniem ochrony życia nienarodzonych dzieci niepełnosprawnych. - Nie mam żadnych wątpliwości, że konieczne jest absolutne zwiększenie ochrony życia dzieci niepełnosprawnych, dzieci poczętych, u których stwierdzono niepełnosprawności, które mogą żyć - powiedział prezydent.

Według niego, jest to bardzo poważny problem, nad którym powinny pochylić się: Sejm i minister zdrowia. - To są takie kwestie, które zdecydowanie powinny być silniej uregulowane prawnie, żeby dzieci dotknięte zespołem Downa, żeby ich życie było lepiej chronione, bo to są dzieci szczęśliwe, piękne dzieci. To, że odbiera się im życie, jako dzieciom nienarodzonym, jest dla mnie absolutnie dramatyczne, absolutnie się z taką polityką nie zgadzam i tu uważam, że dzieci niepełnosprawne w zdecydowany sposób powinny być chronione - podkreślał Duda.

Zwrócił przy tym uwagę na program "Za życiem", który ruszył z początkiem tego roku. Oferuje on rodzinom, w których urodzi się żywe dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu, albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Nie jest ono uzależnione od dochodów. Kolejne ustawy - jak zapowiedziała w zeszłym tygodniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska - mają obowiązywać od 1 lipca tego roku.

- Ważne jest to, co w tej chwili robi rząd, co robi pani minister Elżbieta Rafalska, jeżeli chodzi o program "Za życiem", czyli wsparcia dla rodzin, także dla tych rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne. Chcemy zdecydowanie, żeby życie dzieci niepełnosprawnych było lepiej chronione, ale również trzeba sobie zdawać sprawę, że rodziny wychowujące te dzieci potrzebują większego wsparcia ze strony państwa - mówił prezydent.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH