Prezydent i minister zdrowia rozmawiali o ustawach zdrowotnych

Bronisław Komorowski i Ewa Kopacz rozmawiali w poniedziałek (4 kwietnia) o pakiecie ustaw zdrowotnych. Spotkanie trwało około 1,5 godziny.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno powiedział po spotkaniu, że nie będzie komentarza resortu po rozmowach minister Kopacz z prezydentem.

Sejm uchwalił cztery ustawy: o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (ustawa refundacyjna), o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także nowelizacje ustaw: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wcześniej posłowie przyjęli inną z ustaw pakietu zdrowotnego – o działalności leczniczej.

Spotkanie z prezydentem minister Kopacz zapowiedziała w ubiegłym tygodniu. Przypominała, że gdy prezydentem był Lech Kaczyński, również prowadziła rozmowy w sprawie ustaw zdrowotnych w Pałacu Prezydenckim. Tak było np. w przypadku ustawy o koszyku świadczeń gwarantowanych w lipcu 2009 r.

Najwięcej kontrowersji spośród ustaw pakietu wzbudza projekt ustawy refundacyjnej. Zgodnie z nią stałą cenę leku refundowanego resort zdrowia będzie negocjował z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża w wysokości 5 proc. (obecnie wynosi ona 8,91 proc.). Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych.

Ustawa o działalności leczniczej dotyczy funkcjonowania szpitali. Nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki, jednak samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową.

Nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki. Ustawa ta umożliwia też zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na kontraktach. Przeciwko temu rozwiązaniu protestowały pielęgniarki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych.

Ponadto przyjęte przez Sejm ustawy przewidują m.in. likwidację stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz wprowadzenie e-recepty i e-skierowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH