Prezes NRL ws. rezygnacji prof. Windaka z funkcji konsultanta krajowego Fot. NIL

W związku z decyzją prof. Adama Windaka o rezygnacji z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej ze względu na zmiany systemowe, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wyraził uznanie dla tego kroku.

"Oczywiście, bardzo żałuję, że swoją wiedzą i doświadczeniem nie będzie Pan wspierał medycy rodzinnej na tym stanowisku, ale doskonale rozumiem akt sprzeciwu wobec ostatnich zmian systemowych i braku komunikacji z odpowiedzialnymi strukturami Ministerstwa Zdrowia" - napisał.

"Jestem oburzony działaniami decydentów, którzy swoją postawą doprowadzają znakomitości świata medycyny do tak stanowczych decyzji. W liście skierowanym do lekarzy rodzinnych napisał Pan, że wdrażane w ostatnich miesiącach zmiany systemowe nigdy nie spotkały się z Pana akceptacją, a dużą część z nich uważa Pan za niebezpieczne zarówno dla medycyny rodzinnej, jak i całego systemu ochrony zdrowia w Polsce, przede wszystkim pacjentów powierzonych naszej opiece" - kontynuował Hamankiewicz w liście.

Dodał: "Zwrócił Pan uwagę, że w gronie konsultantów wojewódzkich wypracowane zostały rozwiązania kompromisowe, stanowiące próbę stabilizacji systemu kształcenia podyplomowego lekarzy rodzinnych. Zanegowanie tych propozycji przez Ministerstwo Zdrowia i to przy braku chęci wysłuchania Pana opinii w tej sprawie, uważam za kolejny przejaw arogancji władzy. Wielokrotnie wyrażałem dezaprobatę dla tworzenia nowych przepisów, które nie poprawiają warunków leczenia w Polsce i wielokrotnie apelowaliśmy o to, by resort wsłuchał się m.in. w głos lekarzy, którzy na co dzień widzą wiele zagrożeń dla pacjentów oraz ratującego im zdrowie i życie całego personelu medycznego".


"Jeszcze raz żałując, że grono medycznych konsultantów krajowych traci głos Pana Profesora, ogromnie doceniam Pana decyzję, którą uznaję za akt solidarności ze wszystkimi lekarzami i pacjentami, którzy w równym stopniu są ofiarami błędnych decyzji Ministerstwa Zdrowia. Pragnę wierzyć w to, że takie decyzje uświadomią decydentom, jak bardzo szkodzą nam wszystkim” - napisał prezes NRL w swoim liście.

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH