Prezes NRL w sprawie medialnych wypowiedzi ministra zdrowia

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej ukazała się publikacja w związku z wywiadem jaki udzielił dla Polskiego Radia Programu Pierwszego minister Arłukowicz, w dniu 14 lipca 2014 roku, w sprawie zachowania prof. Bogdana Chazana. Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wyraża w niej zaskoczenie sformułowaniem ministra zdrowia, iż prezes NRL "wydał swój wyrok".

Prezes NRL w liście do ministra stwierdza:

"W polskim prawie wyroki wydawane są przez sądy lekarskie oraz sądy powszechne i nie ma wątpliwości, że z prawa do wydawania wyroków nie powinien korzystać nikt inny. Zapewniam Pana Ministra, że Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej nigdy nie czuł i nie czuje się władny do oceny, czy lekarz złamał prawo i zasady Kodeksu Etyki Lekarskiej, czy nie. Stwierdzenie Pan Ministra, iż dokonałem takiej oceny, uważam za pomówienie".

"Zarówno obrona, jak i atak na jakiegokolwiek lekarza w czasie, gdy postępowania wyjaśniające prowadzi jednocześnie prokuratura i Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej nie powinny mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa" - dodaje.

"Chciałbym wierzyć, że kontrola Ministerstwa Zdrowia, w wyniku której Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył karę na szpital oraz decyzja Prezydenta Warszawy o zwolnieniu prof. Chazana z funkcji Dyrektora Szpitala św. Rodziny, miały charakter administracyjny. W sprawie odpowiedzialności zawodowej lub karnej decyzje wydadzą wspomniane wcześniej instytucje dedykowane do tego celu zgodnie z polskim prawem " - czytamy w liście.

"W sprawie wspomnianej przez Pana Ministra debaty na temat klauzuli sumienia pragnę podkreślić, że samorząd lekarski jest gotowy w tej debacie uczestniczyć. Pragnę również poinformować, że Trybunał Konstytucyjny przyjął wniosek samorządu w sprawie zgodności zapisów dotyczących klauzuli sumienia z Konstytucją RP do rozpatrzenia." - konkluduje prezes Hamankiewicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH