Prezes NRL: w expose zabrakło gwarancji nakładów na ochronę zdrowia

W expose premier Ewy Kopacz pojawiło się zapewnienie przeznaczenia 2 proc. PKB na obronność, a zabrakło zagwarantowania środków na ochronę zdrowia na poziomie 6 proc. PKB - ocenił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Maciej Hamankiewicz. Jego zdaniem zabrakło też oceny realności pakietu onkologicznego.

W środowym (1 października) expose premier Ewa Kopacz podkreśliła, że głównym zadaniem ministra zdrowia będzie wdrożenie pakietu kolejkowego i onkologicznego. Zapowiedziała ponadto sfinansowanie od 2015 r. specjalizacji lekarzy w ramach rezydentur (miejsca specjalizacyjne opłacane przez MZ) wszystkich absolwentów uczelni z lat 2012-2015, co ma zwiększyć liczbę lekarzy dostępnych dla pacjentów.

Mówiła ponadto o rozwoju gabinetów stomatologicznych w szkołach, powołaniu Instytutu Geriatrii i rozwoju opieki nad osobami starszymi m.in. przez dzienne domy opieki.

Czyt.: Expose Ewy Kopacz: priorytetami skrócenie kolejek, Instytut-Geriatrii i domy opieki

- W expose pojawiło się zapewnienie przeznaczenia 2 proc. PKB na obronność, a zabrakło zagwarantowania 6 proc. PKB na ochronę zdrowia - podkreślił prezes NRL. Dodał, że bez finansowania publicznego nie ma możliwości zreformowania i ustabilizowania systemu ochrony zdrowia. Hamankiewicz ocenił też zapowiedzi wyposażenia gabinetów stomatologicznych w szkołach ze środków unijnych. "Zdobycie funduszy unijnych cieszy, ale na środkach unijnych rząd nie może budować systemu - powiedział.

Jego zdaniem finansowanie większej liczby rezydentur to nie jest droga do zwiększenia liczby lekarzy. Jak mówił, obecnie z rezydentury korzysta rocznie ok. 3 tys. lekarzy, więc zapowiedź, że będzie ich 3,5 tys. wiele nie zmienia. - Trzeba zwiększyć liczbę studentów medycyny - podkreślił. 

Zwrócił uwagę, że premier nie podjęła się oceny realności pakietu onkologicznego. - Prawdopodobnie dlatego, że wie, iż jest on nierealny. Skoro jednak zostały uchwalone ustawy, to minister Arłukowicz powinien się z nimi zmierzyć i sprawić, aby ten pakiet stał się realny - mówił Hamankiewicz.

- Według nas pakiet w obecnym kształcie nic nie zmieni, tylko wprowadzi bałagan, dlatego należy go najpierw poprawić i dopracować - dodał. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH