Prezes NRL pisze list do lekarzy o spotkaniu z ministrem zdrowia

W czwartek (22 grudnia) na stronie internetowej NIL opublikowany został list prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej do lekarzy i lekarzy dentystów, dotyczący głównych tez wystąpienia ministra zdrowia na posiedzeniu NRL 16 grudnia br.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w związku z emocjami społecznymi wywołanymi uchwałą NRL zawieszającą wykonanie uchwały nr 25/11/P-VI w sprawie postępowania lekarzy po wejściu w życie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z dnia 12 maja 2011 r., przekazał główne tezy wystąpienia ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza na posiedzeniu NRL w dniu 16 grudnia 2011 r.

Jak informuje Maciej Hamankiewicz, minister zaapelował, aby dialog pomiędzy środowiskiem lekarskim a resortem zdrowia odbywał się przy stole, a nie poprzez media.

''W tym kontekście okrzyknięcie przez media spotkania z 16 grudnia ''spotkaniem minister kontra lekarze'' służy jedynie wywoływaniu negatywnych emocji społecznych. Bartosz Arłukowicz jako lekarz, a przy okazji minister, będzie starał się prowadzić dialog lekarza z lekarzami i - w konsekwencji - będzie dążył do wypracowania konstruktywnych rozwiązań akceptowalnych społecznie'' - pisze prezes NRL.

Przypomina też, że w ocenie ministra sposób i zakres rozpoznania choroby należy tylko i wyłącznie do kompetencji lekarza i lekarza dentysty i nie może być oceniany przez urzędnika kontrolującego. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że priorytetem MZ będzie ''stały monitoring tego, co będzie się działo w związku z ustawą refundacyjną''.

Maciej Hamankiewicz zaznacza również, iż Bartosz Arłukowicz zadeklarował, że obwieszczenia zawierające wykazy leków będą upubliczniane odpowiednio wcześniej, aby środowiska lekarskie miały czas na zapoznanie się z nimi, zanim wejdą w życie.

Więcej: www.nil.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH