Prezes NRL pisze do prezydenta elekta ws. ustawy refundacyjnej Fot. Archiwum RZ

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do prezydenta elekta Andrzeja Dudy z prośbą o interwencję ws. postępowania ministra zdrowia, który nie przygotował Radzie Ministrów sprawozdania z wykonania ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, wyrobów medycznych i produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

W liście prezes NRL wskazuje, że minister zdrowia uchyla się od społecznej dyskusji na temat pieniędzy, które powinny być przeznaczone w całości na zaspokojenie potrzeb lekowych polskich pacjentów. Poprzez swoje milczenie w tej sprawie doprowadza do sytuacji, że nikt - nawet Rada Ministrów - nie zna przeznaczenia niewykorzystanych środków, które pozostają w Narodowym Funduszu Zdrowia z procesu refundacyjnego.

Hamankiewicz zaznacza, że Rada Ministrów była zobowiązana do przedłożenia Sejmowi, po upływie 2 lat od wejścia w życie tej ustawy, sprawozdania z jej wykonania wraz z oceną skutków jej stosowania. Termin wynikający z brzmienia ww. przepisu upłynął z dniem 1 stycznia 2014 r. Do dziś jednak Rada Ministrów nie zaprezentowała nawet projektu ww. sprawozdania.

"Z raportu przygotowanego przez firmę badawczą Sequence i kancelarię Domański Zakrzewski Palinka wynika, że wprowadzony system ustalania cen i refundacji leków spowodował: zwiększenie poziomu wydatków pacjenta poza segmentem refundacyjnym, zwiększenie sprzedaży leków nierefundowanych, zwiększenie - w przypadku niektórych terapii - kosztu tzw. koszyka zakupów (np. pacjenci stosujący insuliny, atypowe neuroleptyki)" - zaznacza szef samorządu lekarskiego.

Z raportu wynika, że roczne wydatki pacjentów na leki wydawane na receptę (łącznie leki refundowane i pełnopłatne) wzrosły z 8,6 mld zł w 2010 r. do 9,3 mld złotych w 2013 r., a więc o 700 mln zł.

Więcej: www.nil.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH