Prezes NRL pisze do premiera ws. środków na walkę z następstwami palenia tytoniu

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z prośbą o zabezpieczenie w budżecie środków w wysokości nie mniejszej niż 0,5 proc. wartości podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych na politykę zdrowotną, społeczną i ekonomiczną, zmierzającą do zmniejszenia używania wyrobów tytoniowych i realizowaną za pomocą Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.

Maciej Hamankiewicz wyraził w imieniu samorządu lekarskiego zaniepokojenie sygnałami o niedostatecznym finansowaniu programu. Zaznaczył, że przeciwdziałanie uzależnieniu od tytoniu i wyrobów tytoniowych, ochrona zdrowia przed następstwami palenia tytoniu oraz promocja zdrowia przez propagowanie stylu życia wolnego od nałogu stanowią zadania, których realizacja powinna być jednym z priorytetów polityki zdrowotnej państwa.

Tak stanowi art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. 1996, nr 10, poz. 55 z późn. zm.).

W piśmie skierowanym do premiera Tuska, czytamy „...przy takich regulacjach ustawowych wydaje się, że finansowanie Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu powinno być w pełni zabezpieczone, tymczasem Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych informuje, że projekt budżetu na rok 2013 nie zabezpiecza finansowania tego Programu wskazując jednocześnie, że finansowanie tego programu w latach ubiegłych również nie odpowiadało ustawowym kryteriom. Z przekazanych nam informacji wynika, że w roku 2011 na realizację programu powinna być przekazana kwota blisko 90 milionów złotych, tymczasem przekazano kwotę wielokrotnie mniejszą” - przypomina prezes NRL.

Więcej: www.nil.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH