Prezes NRL pisze do ministra zdrowia ws. pakietu onkologicznego Fot. Archiwum RZ

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia Mariana Zembali pismo, w którym przypomniał postulaty dotyczące pakietu onkologicznego zgłaszane przez samorząd lekarski.

Jak przypomina Hamankiewicz, sposób w jaki wprowadzano tzw. pakiet onkologiczny budzi zasadniczy sprzeciw samorządu lekarskiego. Założenia pakietu rząd przedstawił bez konsultacji z partnerami społecznymi, w tym z pominięciem samorządu lekarskiego, choć reprezentuje on głos blisko 180 tys. lekarzy i lekarzy dentystów, których dotyczą nowe regulacje.

Prezes NRL podkreśla, że półroczne doświadczenia obowiązywania przepisów pakietu onkologicznego wskazują, że praktyka jego funkcjonowania wymaga modyfikacji.

Wśród pilnych zmian prezes Hamankiewicz wymienił, m.in.: podjęcie dyskusji nad uprawnieniami lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej do umożliwiania pacjentom korzystania z szybkiej ścieżki onkologicznej, zniesienie dla POZ współczynnika rozpoznawania nowotworów, likwidację karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, rozliczenie z NFZ świadczeń udzielanych w ramach tzw. szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia onkologicznego, a także poszerzenie zakresu świadczeń objętych pakietem onkologicznym.

Przedstawiając powyższe uwagi samorząd lekarski podkreślił, że jest to jedynie niewielka część szczegółowych problemów, które ujawniła praktyka funkcjonowania pakietu. Prezes NRL zaznaczył również, że liczy w związku z tym na podjęcie rzeczowej dyskusji nad wprowadzeniem zmian.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH