Prezes NRL pisze do RPP ws. przepisywania leków refundowanych

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL, w piśmie do RPP wyraża sprzeciw wobec postawy sugerującej, iż to lekarze odpowiadają za trudności w funkcjonowaniu systemu refundacji, które odbijają się na dostępności leków dla pacjentów.

Prezes NRL w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta Krystyny Kozłowskiej odniósł się krytycznie do zapowiedzi wszczynania postępowań wyjaśniających przeciwko lekarzom. W jego ocenie wiadomo, że problemy wynikają z ogromnego skomplikowania systemu i odpowiedzialności, jaką  niesłusznie nakłada on na lekarzy.

''Od Rzecznika Praw Pacjenta oczekiwałbym podjęcia działań zmierzających do tego aby organy  odpowiedzialne za ten system zapewniły wszystkim jego uczestnikom narzędzia, wyjaśnienia i interpretacje umożliwiające sprawne funkcjonowanie w ramach tego systemu, a nie wywieranie presji i straszenia lekarzy i lekarzy dentystów'' - napisał prezes Maciej Hamankiewicz.

Zwrócił też uwagę, że sposób skomplikowania systemu refundacji leków, uzależnienie poziomu refundacji od wskazań rejestracyjnych leków, które zawarte są w dokumentach pochodzących niekiedy sprzed wielu lat i które opisane są językiem nieprecyzyjnym i nie zawsze przystającym do języka aktualnej medycyny, w sposób oczywisty i bezpośredni przekłada się na problemy lekarzy z prawidłowym wystawieniem recepty na lek refundowany.

Więcej: www.nil.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH