Prezes NRL: dobrze, że nowym ministrem jest też lekarz

Maciej Hamankiewicz ma nadzieję, że nowy szef resortu zdrowia, będzie ściśle współpracował z środowiskiem lekarskim. Jak to ujmuje prezes NRL - osobiście, nie poprzez wiceministrów czy dyrektorów departamentów, jak poprzedni minister. Uważa też, że nowy minister zlikwiduje NFZ.

Komentując w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wybór Bartosza Arłukowicza na ministra zdrowia Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, iż cieszy go fakt, że nowy szef resortu zdrowia jest też lekarzem, gdyż  w jego opinii, tylko lekarz potrafi rozumieć potrzeby środowiska lekarskiego.

- Mamy przy tym nadzieję, że nowy minister będzie z nami ściśle współpracował, w szczególności w okresie tworzenia ustaw i rozporządzeń a nie tylko na etapie ich opiniowania. Dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że tam gdzie była taka współpraca, projekty ustaw nie budziły kontrowersji i protestów - mówi prezes Hamankiewicz.

Informuje, że zamierza zaprosić nowego ministra na najbliższe posiedzenie Naczelnej Rady Lekarskiej, które odbędzie się 2 grudnia. Ma nadzieję, że minister Arłukowicz przybędzie na to spotkanie.

- Bardzo chciałbym, aby nowy minister zdrowia nie unikał kontaktów z środowiskiem lekarskim i ufam, że będzie chciał współpracować z nami bezpośrednio, a nie tylko poprzez wiceministrów czy dyrektorów departamentów - zaznacza prezes NRL.

Wskazuje, że nowego szefa resortu zdrowia czeka wiele ciężkiej pracy, gdyż z jednej strony musi kontynuować rozpoczęte już reformy, z drugiej - w jego opinii - część kierunków reform wymaga ponownego przemyślenia.

- Do takich będzie niewątpliwie należała ustawa refundacyjna, która w tym kształcie jest kontestowana przez całe środowisko, nie tylko lekarskie, ale wszystkie pozostałe, a nie da się robić dobrej reformy bez takiej akceptacji - mówi Maciej Hamankiewicz.
        
Prezes NRL podkreśla, że najtwardszym orzechem do zgryzienia dla nowego ministra będzie to, czy będzie potrafił zlikwidować ''największe nieszczęście polskiej ochrony zdrowia - NFZ''.

- Jeśli nie weźmie się za tę instytucję, tak wrogą dla całego środowiska medycznego, to praktycznie rzecz biorąc nie osiągnie żadnego postępu - mówi Maciej Hamankiewicz. 

- Bartosz Arłukowicz doskonale to wie, gdyż wielokrotnie wypowiadał się na ten temat na forum podkomisji, komisji sejmowej. Jest znany jako osoba zdecydowanie wypowiadająca swoje zdanie i liczymy na to, że zacznie od takiego mocnego posunięcia - uważa Hamankiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH