Prezes NFZ w piątek ma spotkać się z lekarzami w sprawie recept

Agnieszka Pachciarz, prezes Funduszu, ma w piątek (29 czerwca) przedstawić lekarzom nowy wzór umowy uprawniającej do wypisywania recept na leki refundowane.

Lekarze nie zgadzają się z treścią obecnych umów i zamierzają protestować. Chodzi o zapis dotyczący kar za niewłaściwe wypisywanie recept, które wprowadzono do nowych umów podpisywanych z NFZ przez lekarzy prowadzących prywatne praktyki.

Zapis ten, po "proteście pieczątkowym", został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej. Jednak ówczesny prezes NFZ Jacek Paszkiewicz wprowadził go do wzorów umów, które do 30 czerwca muszą podpisać lekarze prowadzący praktyki prywatne. Naczelna Rada Lekarska wezwała, by od 1 lipca lekarze wypisywali tylko pełnopłatne recepty na leki refundowane.

Udział w proteście zapowiedziały największe organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowego Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia. Medycy domagają się usunięcia z umów zapisów mówiących o karach. Chcą takiej zmiany także w obowiązujących umowach, które z NFZ podpisali świadczeniodawcy.

Pachciarz powiedziała w środę, że wzór umowy z NFZ będzie zmieniony.

- Przygotowujemy dla lekarzy nową propozycję umowy uprawniającej do wypisywania recept na leki refundowane, w zakresie takim, aby ich odpowiedzialność była jasna i czytelna - powiedziała.

Zaznaczyła jednak, że nikt nie może zwolnić z odpowiedzialności osób, które wydają środki publiczne.

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek (28 czerwca), że zobowiązał ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i Agnieszkę Pachciarz do przygotowania - na wypadek protestu lekarzy - "działań zastępczych", które umożliwią pacjentom zakup leków refundowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH