Prezes NFZ: lekarze nie chcieli porozumienia

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz ocenia, że rząd i Fundusz chciały kompromisu z lekarzami, jednak został on odrzucony.

Pachciarz przypomina, że kary umowne za źle wypisane recepty obowiązują od 2007 r.

- Jeżeli był jakikolwiek błąd w recepcie, lekarz był obciążony zwrotem refundacji. Zwrot refundacji jest obecnie wyrzucony, zgodnie z oczekiwaniem lekarzy, i są kary umowne, z możliwością, jak nigdy, zmniejszenia tychże kar - mówiła w sobotę prezes NFZ.

W ocenie szefowej NFZ kary dla lekarzy mają za zadanie wychwycenie skrajnych przypadków, w których dochodzi do nadużyć. Natomiast twórcy ustawy mieli na celu dobro pacjenta i zapewnienie mu najlepszych świadczeń, oraz dostępu do tanich leków. Pachciarz powiedziała także, że zapis o karach miał doprowadzić do normalizacji sytuacji i poprawienia jakości usług medycznych.

- Przedstawiliśmy liberalny i bardzo konkretny katalog kar, którego celem są dwie rzeczy: chronienie praw pacjenta oraz ochrona dokumentu, zasad wystawiania recept - mówiła Pachciarz.

- Z około dziesięciu propozycji Naczelnej Rady Lekarskiej uwzględniliśmy w całości osiem. Wydawało się, że to dość dużo - zwróciła także uwagę prezes NFZ mówiąc o dyskusji nt. kar za niewłaściwe wypisanie recept na leki refundowane.

- Mam dzisiaj wrażenie, że jakiejkolwiek propozycji byśmy nie przedstawili, nie zostałaby ona ostatecznie zaakceptowana - dodała Pachciarz. - Mam też wrażenie, że tylko całkowite zwolnienie z odpowiedzialności jest tym, co satysfakcjonuje część środowiska lekarskiego. Oczywiście na to nigdy zgodzić się nie możemy - powiedziała.

Lekarze podjęli decyzję o rozpoczęciu protestu od niedzieli (1 lipca). Przedstawiciele środowiska lekarskiego uważają, że obecne rozwiązania prawne są szkodliwe zarówno dla pacjentów jak i dla nich samych.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH