Prezes Federacji Pacjentów Polskich: dobrze, że powstanie elektroniczny system potwierdzania ubezpieczenia

Prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak uważa, że zapowiedziane w piątek (20 stycznia) przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boni powstanie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych jest potrzebnym rozwiązaniem.

System - przypomnijmy - ma korzystać z danych wykazu ubezpieczonych, które są dostępne teraz dla ZUS i NFZ. Dzięki jego powstaniu możliwe będzie szybkie zweryfikowanie w przychodni uprawnień pacjenta do uzyskania bezpłatnych świadczeń medycznych, przysługujących po opłaceniu składki ubezpieczenia zdrowotnego. 

Według Stanisława Maćkowiaka, z zapowiedzi utworzenia systemu "należy się cieszyć".

- Jeśli tak będzie, zniknie jeden problem, który obecnie jest dużym problemem, jeśli chodzi o poświadczenia dotyczące ubezpieczonych. Oby tak było - mówił Maćkowiak.

Jak dodał, "gdyby ten system był zbudowany wcześniej, nie byłoby tych kłopotów, które mamy dzisiaj".

- Jeśli chodzi o zarządzanie, system elektroniczny jest bardzo ważny, bo dane są dostępne natychmiast, wszystkie zdarzenia są odnotowywane i istnieje możliwość bezpośredniej kontroli. Taki system jest zdecydowanie sprawniejszy - uważa prezes FPP.

Działania zmierzające do uruchomienia systemu, to efekt dyskusji dotyczących funkcjonowania przepisu w ustawie refundacyjnej, przewidującego dotkliwe kary finansowe za błędy w receptach - zarówno dla lekarzy, jak i dla aptekarzy. Jednym z takich błędów jest wydanie recepty pacjentowi bez opłaconej składki zdrowotnej, co ma skutkować oddaniem przez lekarza kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami.

Lekarze argumentowali, że nie mają możliwości i czasu by weryfikować uprawnienia pacjenta. Z tego powodu prowadzili "protest pieczątkowy". Znowelizowana ustawa refundacyjna (czeka na podpis prezydenta) nie zawiera już przepisu przewidującego karanie lekarzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH