Prezes FPZ: postrzegam nowego ministra jako osobę, która chce zrobić coś dobrego

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, wskazuje, że Bartosz Arłukowicz, nowy minister zdrowia, powinien zacząć od dobrego zdiagnozowania sytuacji w ochronie zdrowia. Ale jego zdaniem najpilniejsze jest dostosowanie prawa do możliwości systemu.

W opinii Jacka Krajewskiego, ważne jest też przekazanie tego, co minister zdrowia zamierza zrobić przez najbliższe cztery lata.

- Najpilniejsze jest dostosowanie prawa, które zostało stworzone za minister zdrowia Ewy Kopacz do możliwości wykonawczych systemu. Przede wszystkim w budzącej ogromne kontrowersje kwestii ustawy refundacyjnej, przerzucającej ogromne obowiązki na świadczeniodawców, szczególnie w zakresie statusu ubezpieczenia pacjenta i sprawdzania uprawnień do refundacji świadczeń. Na kartę ubezpieczenia zdrowotnego czekamy już 12 lat! Doprowadzenie do końca sprawy udowodnienia statusu ubezpieczenia to priorytet - podkreśla Krajewski.

Jak wskazuje prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, konieczne jest, by nowy minister stworzył przestrzeń do debaty o tym, w jaki sposób nie alokować środków w ochronie zdrowia głównie na medycynę naprawczą i szpitale specjalistyczne.

- Ważne jest, by szły one w kierunku profilaktyki, promocji zdrowia i nie dopuszczania przechodzenia choroby w stan przewlekły - zaznacza Jacek Krajewski.

O samym nowym ministrze zdrowia prezes Federacji PZ mówi:

- Znam pana Bartosza Arłukowicza jedynie z przekazów medialnych, ale postrzegam go jako osobę, która chce zrobić coś dobrego. Wierzę w jego czyste intencje. Nie znam jego przygotowania do pełnienia tej niezwykle trudnej politycznie funkcji i zarządzania ochroną zdrowia, natomiast z dużą nadzieją przyjmuję go jako człowieka - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH