Prezes Enel-Med: odpłatne świadczenia w szpitalach publicznych są sprzeczne z konstytucją W ocenie Adama Rozwadowskiego zapisy konstytucji uniemożliwiają realizowanie odpłatnych świadczeń medycznych przez podmioty publiczne Fot. Archiwum

Według Adama Rozwadowskiego, prezesa Centrum Medycznego Enel-Med, zapisy konstytucji RP uniemożliwiają realizowanie odpłatnych świadczeń medycznych przez podmioty publiczne - zarówno samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jak i te przekształcone w jednoosobowe spółki skarbu państwa.

Adam Rozwadowski, komentując projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, dotyczący udzielania odpłatnych świadczeń zdrowotnych przez SPZOZ-y, podkreśla, że propozycja jest niezgodna z art. 68 konstytucji RP, który mówi, że „obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych”.

Rozwadowski zaznacza, że przy systemie świadczeń komercyjnych pacjent będzie miał możliwość ominięcia kolejności udzielania świadczeń w placówce publicznej, a wówczas wystąpi zasada nierówności w dostępie do tych świadczeń.

Szef Enel-Med dodaje też, że projekt wprowadzenia świadczeń komercyjnych zmierza do sfinansowania ze środków prywatnych tzw. „nadwykonań” w szpitalach, co jest sprzeczne z zasadą solidaryzmu społecznego.

Więcej: www.zdrowie.abc.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH