Premier pytana o protest: wprowadzamy zmiany, robimy swoje Na zdj. premier Beata Szydło FOT. PTWP

Rząd konsekwentnie wprowadza zmiany w systemie służby zdrowia - powiedziała premier Beata Szydło. Jak dodała, wszystko przebiega zgodnie z tym, co o oczekiwaniach protestujących lekarz-rezydentów usłyszała w rozmowie z nimi. - Więc nie rozumiem, co jeszcze miałoby się zdarzyć - dodała.

Premier, która w piątek (20 października) uczestniczyła w szczycie UE, została zapytana na konferencji w Brukseli o to, że mimo propozycji przedstawionych przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła rezydenci nie zaprzestali protestu; oraz o to, co rząd zamierza dalej zrobić w takiej sytuacji.

Szefowa rządu przypomniała, że poza reformą dotyczącą sieci szpitali, zmianami dotyczącymi podstawowej opieki zdrowotnej, które w tej chwili są przygotowane i innymi zmianami, które już zostały wprowadzone w systemie, Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy, która "gwarantuje wzrost nakładów na służbę zdrowia w kolejnych latach do 6 proc. PKB". Ponadto - jak dodała - już wcześniej parlament przyjął ustawę o minimalnym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia.

- Wszystko przebiega zgodnie z tym, co ja usłyszałam rozmawiając z protestującymi, że oni oczekują. Więc nie bardzo rozumiem, co jeszcze miałoby się zdarzyć - powiedziała Szydło.

- My będziemy konsekwentnie wprowadzać te zmiany w życie - dodała premier. Zaznaczyła, że pracuje zespół powołany przez ministra zdrowia. W przyszłym tygodniu - mówiła szefowa rządu jest posiedzenie rządu, i "te zmiany, które proponuje minister Radziwiłł, w kolejnych tygodniach będą wprowadzane". - Robimy swoje  - powiedziała premier.

Lekarze-rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie; po kilka osób także w Szczecinie, Lesznie i Łodzi. W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych, które tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia, poinformowało o rozszerzeniu protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Protestujący domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. Chcą podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

MZ podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia ma być przeznaczone 4,67 proc. PKB. Resort zdrowia wskazuje także m.in., że w sierpniu weszła w życie ustawa regulująca sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH