Premier: przyjęcie ustawy o in vitro jest wielkim sukcesem Premier Ewa Kopacz FOT. PTWP

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że przyjęcie przez Sejm ustawy o in vitro to "wielki sukces polskiej wolności".

- Dotrzymałam słowa. Ustawa o in vitro jest. Bardzo się z tego cieszę. To jest wielki sukces polskiej wolności. Ta ustawa nie jest ustawą obligatoryjną, ale dla tych ludzi, którzy w tej chwili mają wielki problem, to jest zbawienie dla nich, to jest dla nich szansa, żeby mieć kawałek swojego szczęścia - powiedziała Kopacz dziennikarzom po głosowaniu.

- Cieszę się, że przede wszystkim kobiety, które mają dzieci zrozumiały, że nie mogą dzisiaj będąc w polityce zabraniać takiego samego szczęścia innym kobietom w Polsce - dodała.

Kopacz odpowiadała na pytanie, czy ustawa o in vitro będzie zmieniana w Senacie. - Myślę, że będziemy rozmawiali na ten temat również z senatorami. Mamy zwyczaj przy bardzo ważnych ustawach rozmawiać - powiedziała szefowa rządu.

Premier była też pytana, czy nie boi się, że uchwalenie ustawy dotyczącej procedury in vitro może spotkać się z krytyką Episkopatu Polski. Nie odpowiedziała wprost.

- Polityka to jest rozmowa o bardzo ważnych sprawach, dla niektórych posłów bardzo trudna, ale jednocześnie, jestem o tym przekonana, że większość tych, którzy głosowali za tą ustawą pomyśleli, że ich rola w polityce jest bardzo jednoznaczna: przyszli tutaj po to, żeby czynić dobre rzeczy dla innych, którzy takiej pomocy potrzebują, a myślenie o sobie odłożyli na później - podkreśliła Kopacz.

W maju na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki, który jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i metropolitą poznańskim, w kontekście toczących się wówczas prac nad projektem ustawy o in vitro, wezwał katolickich polityków, by nie popierali regulacji prawnych, które sprzeciwiają się zasadom wiary.

Wiceszefowa klubu PO Iwona Śledzińska-Katarasińska podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej po głosowaniu, że uchwalenie ustawy o leczeniu niepłodności to moment przełomowy, ponieważ skończy w Polsce "20 lat wolnej amerykanki" w tej dziedzinie.

- Procedura zapłodnienia pozaustrojowego, poddana rygorom prawnym i medycznym będzie taką procedurą, która może tylko i wyłącznie przynosić korzyść, a nigdy i nikomu nie zrobi przy okazji jakiejś krzywdy - przekonywała posłanka Platformy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH