Premier poleca MZ zmiany ws. pediatrów w przepisach ustawy o POZ FOT. UW Health/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Premier Beata Szydło poleciła Ministerstwu Zdrowia dokonanie zmian w projekcie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, tak pediatrzy mogli w przyszłości, tak jak obecnie, leczyć w placówkach POZ dzieci i młodzież do 18. roku życia.

- Po konsultacjach z PTP poleciłam MZ dokonać zmiany w projekcie ustawy o POZ. Pediatrzy będą leczyć dzieci i młodzież do 18 roku życia- napisała na Twitterze szefowa rządu.

Zgodnie z projektem nowej ustawy, koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ, który będzie współpracować z pielęgniarką i położną. Lekarz POZ będzie współpracował z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.

Projekt zakłada, że lekarzem POZ będzie specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji) oraz specjalista II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej. Ponadto, z powodu niedostatecznej liczby lekarzy rodzinnych, w POZ będą mogli pracować także lekarze ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjaliści chorób wewnętrznych.

W POZ będą pracować także pediatrzy, którzy będą mogli opiekować się każdym pacjentem do 18. roku życia, a od 2025 r. - tylko dziećmi w wieku do 7 lat. W pierwszej wersji projektu pediatrzy nie zostali uwzględnieni jako lekarze POZ, zapis ten został jednak zmieniony m.in. po apelu Rzecznika Praw Dziecka. W ustawie określono także kwalifikacje, jakie będą musiały mieć pielęgniarki POZ.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, pytany w czwartek o przepisy ustawy o POZ ws. pediatrów, odpowiedział, że "projekt mówił docelowo o opiece pediatrów nad dziećmi do 7. roku życia".

- W tej chwili toczą się jeszcze rozmowy na ten temat. Myślę, że niewykluczone, że akurat ten artykuł zostanie zmodyfikowany, tak aby przedłużyć możliwość opieki przez pediatrę nad podopiecznymi do 18. roku życia - zapowiadał minister.

MZ wyjaśnia, że celem projektowanych zmian są: lepsza opieka skoncentrowana na pacjencie, zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej; optymalizacja procesu leczenia poprzez poprawę organizacji i funkcjonowania POZ; zwiększenie efektywności POZ i skoordynowanie działań na różnych poziomach opieki zdrowotnej oraz zapewnienie ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jakością świadczeń w POZ.

Ministerstwo wyjaśnia, że podstawą finansowania POZ będzie stawka kapitacyjna. Obok niej pojawią się: budżet powierzony (środki przeznaczone na zapewnienie opieki koordynowanej), opłata zadaniowa (dodatkowe środki przeznaczone na zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej) oraz dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakości opieki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH