Premier ogłosił skład rządu: nowym ministrem zdrowia Bartosz Arłukowicz

Premier Donald Tusk przedstawił na konferencji prasowej skład nowego rządu. Głosowanie nad wotum zaufania dla niego odbYŁO się w sobotę (19 listopada). Ministrem zdrowia, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, został poseł PO Bartosz Arłukowicz. Zdaniem ekspertów to "polityk z dużym potencjałem".

Marek Balicki, były minister zdrowia, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl tuż przed ogłoszeniem składu nowego rządu, wskazuje, że Arłukowicz jest młodym zdolnym i ambitnym politykiem, który ''już w pierwszej swojej kadencji sejmowej, potrafił zabłysnąć, czego efektem jest jego obecność na tej giełdzie nazwisk kandydatów na ministra zdrowia''.

- Zadanie, które będzie stało przed nowym ministrem jest trudne. Jest trochę spraw do uporządkowania w związku z nowymi ustawami, które wprowadzała minister Ewa Kopacz. Chodzi np. zarówno o ustawę o działalności leczniczej czy o ustawę refundacyjną - mówi Balicki.

Byli ministrowie o nowym szefie resortu
Balicki zaznacza, że Arłukowicz, jako minister, będzie musiał nadrobić czas stracony w ostatnich czterech latach, jeżeli chodzi o funkcjonowanie NFZ, unormowanie sytuacji pacjentów, związanych chociażby z kolejkami i wieloma innymi znanymi powszechnie problemami.

- Arłukowicz jest politykiem z dużym potencjałem. Wprawdzie nie ma większego doświadczenia w zarządzaniu w ochronie zdrowia, ale przecież minister to jest stanowisko polityczne, więc jeśli dobrze dobierze sobie współpracowników, czyli wiceministrów i doradców, to ma szansę na odniesienie sukcesu, czego mu życzę - podkreśla Balicki.

Nie jest jednak pewien, czy Bartosz Arłukowicz będzie prostym kontynuatorem działań poprzedniego ministra. Jego zdaniem, z taką opinią trzeba jeszcze poczekać.

- Jak już mówiłem, ostatnie cztery lata to był znakomity okres do reform. Była stabilna większość parlamentarna i nie było jeszcze kryzysu, tylko, jak tłumaczył premier - zielona wyspa. W tym okresie nie dokonano jednak zasadniczych zmian, jakie są potrzebne w zakresie decentralizacji NFZ, uzdrawiania zasad rozliczeń między szpitalami a oddziałami wojewódzkim płatnika itp. To są niektóre z zadań do wykonania dla kolejnego ministra - wskazuje były minister zdrowia.

Marszałek Sejmu, była minister zdrowia Ewa Kopacz, pytana o ocenę kandydatury Bartosza Arłukowicza na ministra zdrowia powiedziała, że zna go z pracy na sali sejmowej i komisji zdrowia. Oceniła go ''jako człowieka bardzo odważnego, pracowitego i zdeterminowanego''.

- Wierzę w to, że te wszystkie projekty, które były rozpoczęte w resorcie zdrowia, będą miały swój szczęśliwy dalszy bieg i na to liczę. I wiem, że się sprawdzi na tym stanowisku - powiedziała była minister zdrowia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH