Premier o sporze z lekarzmi ws. recept: minister Arłukowicz szuka rozwiązania

Chcemy, żeby miliardy wydawane na refundację leków, były bardzo precyzyjnie skierowane do ludzi naprawdę potrzebujących - powiedział we wtorek (6 grudnia) premier Donald Tusk, odnosząc się do sporu pomiędzy lekarzami a Ministerstwem Zdrowia ws. recept.

- Rozmawiałem z ministrem Arłukowiczem, szuka rozwiązania, które daje szansę na rozwiązanie tego konfliktu. Nikt nie chce obarczać lekarzy obowiązkami, które wyraźnie wykraczają poza ich kompetencje - powiedział Tusk. Podkreślił, że minister zdrowia wyraża "umiarkowany optymizm" w sprawie porozumienia z lekarzami.

- Nie zrezygnujemy z istoty zmian. Chcemy, żeby te miliardy wydawane na refundację leków były bardzo precyzyjnie dedykowane dla ludzi naprawdę potrzebujących - dodał.

Premier podkreślił, że skala wydatków na refundację nie powinna być "wyłącznie skutkiem pazerności firm farmaceutycznych i niskiego poziomu kontroli nad tym rynkiem".

- Liczymy na zrozumienie, bo ja sobie nie wyobrażam, żeby lekarze nie chcieli nam pomóc w tym, aby państwo racjonalizowało wydatki. Przecież te pieniądze mogą być wydawane dużo lepiej na leczenie - powiedział Tusk.

Jakub Gołąb z MZ poinformował, że resort zdrowia przygotowuje nowe rozporządzenie dotyczące zasad wypisywania recept na leki refundowane.

- Przepisy, które zostaną zaproponowane, wyjdą naprzeciw interesom lekarzy, podatników, NFZ - jako płatnika - a przede wszystkim pacjentów. O szczegółach rozwiązań będziemy mówić wkrótce. Mogę jednak zapewnić, że zrobimy wszystko, by pacjenci nie mieli żadnych problemów z dostępem do leków refundowanych - podkreślił Gołąb. Dodał, że w tej sprawie toczą się także rozmowy pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a Naczelną Radą Lekarską.

Wiceminister Jakub Szulc ma nadzieję, że do końca roku uda się wyjaśnić rozbieżności w kwestii przepisów refundacyjnych.

- Spotykamy się z przedstawicielami NRL i NFZ. My nie chcemy zarzucać lekarzy dodatkową biurokracją, natomiast chcielibyśmy mieć pewność, że publiczne pieniądze przeznaczane na refundację leków, są właściwie wydatkowane - powiedział Szulc.

Poinformował także, że MZ przygotowuje nowe przepisy dotyczące weryfikacji uprawnień do korzystania z publicznej służby zdrowia. Resort chce, by świadczeniodawcy nie ponosili konsekwencji, w sytuacji, w której pacjent będący w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych jako osoba posiadająca uprawnienia do świadczeń, w rzeczywistości ich nie ma.

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) poinformował, że 14 grudnia komisja zajmie się kwestiami związanymi ze sporem pomiędzy NRL i MZ, który dotyczy przepisów refundacyjnych. W posiedzeniu komisji ma uczestniczyć minister Arłukowicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH