Premier: nie znajduję podstaw do protestu rezydentów Na zdj. premier Beata Szydło FOT. PTWP

Spotkam się z lekarzami rezydentami, gdy zakończą protest - powiedziała we wtorek (24 października) premier Beata Szydło. Jak zaznaczyła, rząd realizuje postulaty młodych medyków - nakłady na zdrowie będą rosły, zaplanowano podwyżki.

W rozmowie w TVN24 szefowa rządu podkreśliła, że rząd realizuje postulaty młodych medyków - nakłady na zdrowie będą rosły, zaplanowano podwyżki.

- Powiedzieliśmy tak: słuchamy uważnie, co państwo do nas mówicie. Powiedzieliście, że chcecie zwiększenia nakładów na służbę zdrowia - dzisiaj na rządzie będzie projekt ustawy gwarantującej 6 proc. PKB na służbę zdrowia w ciągu kilku lat - wskazała. - Zwiększenie wynagrodzeń rezydentów - jest przygotowane przez ministra Konstantego Radziwiłła rozporządzenie, które takie podwyżki przewiduje. Zwiększenie wynagrodzeń dla innych zawodów medycznych - jest ustawa o minimalnym wynagrodzeniu - wyliczała szefowa rządu.

- My się wywiązujemy ze wszystkich tych postulatów, których oczekują dzisiaj rezydenci - podkreśliła.

Premier powiedziała, że "nie znajduje podstaw do protestu" rezydentów. - W rozmowie ze mną rezydenci pokazali trzy postulaty: zwiększenie nakładów na służbę zdrowia - jest, zwiększenie ich wynagrodzeń - jest, i przyjrzenie się wynagrodzeniom innych grup zawodowych - wszystko to jest. Trzeba usiąść do stołu  - stwierdziła.

Nawiązując do uwagi, że rezydenci chcą szybszego wzrostu środków, premier powiedziała: "mogę powiedzieć, że chcę być jutro mistrzem świata w skoku wzwyż i nie będę. (…) Budżet ma określone możliwości. Tak trzeba na to patrzeć. (…) 6 proc. PKB to duża kwota".

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu w czwartek. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekazał w minionym tygodniu, że premier zadeklarowała, że będą analizy ws. ewentualnego szybszego osiągnięcia 6 proc. PKB. W poniedziałek Radziwiłł powiedział mediom, że "nie gwarantuje", że Rada Ministrów będzie się zajmować projektem w najbliższy wtorek, zaznaczając, że "w najmniejszym stopniu nie zagraża to projektowi i jego dalszym losom".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH