Premier nawiązuje do wypowiedzi Gowina. Minister: moje słowa wyjęte z kontekstu

Gotowe są regulacje dotyczące rządowego programu dotyczącego procedur in vitro, który ma ruszyć w lipcu - poinformował we wtorek (23 kwietnia) premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował podczas posiedzenia rządu, że "gotowe są regulacje, dotyczące programu in vitro, który ma się w lipcu w Polsce rozpocząć".

Według premiera jest to komunikat "ważniejszy z punktu widzenia ludzi niż czasami nieprecyzyjne czy nie do końca przemyślane sądy" jednego z jego ministrów.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który powiedział w TVN24, że "naukowcy niemieccy importują embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski i na nich przeprowadzają eksperymenty".

Premier powiedział, że Gowin złożył Radzie Ministrów wyjaśnienia, z których wynika, że doszło do manipulacji jego słów i nigdy nie twierdził, iż w jednej z polskich klinik dochodziło do handlu zarodkami, eksportu zarodków do Niemiec i eksperymentów na nich.

Premier: kamień z serca mi spadł
Gotowe regulacje w sprawie rządowego programu in vitro to być może - zdaniem premiera - "najlepsza odpowiedź na emocje, sensacje i wypowiedzi niektórych w sprawie in vitro w Polsce".

Szef rządu powiedział, przytaczając wyjaśnienia Gowina, że w trakcie gdy pracował on w specjalnie powołanym zespole bioetycznym, który miał przygotowywać regulacje dotyczące in vitro, otrzymywał wówczas sygnały od niektórych lekarzy, którzy działają w tej dziedzinie, że mogło dochodzić do handlu zarodkami. - Natomiast twierdził, że nigdzie i nigdy nie mówił, że w Polsce i w tej konkretnej klinice (w Poznaniu-PAP) dochodziło do handlu zarodkami, eksportu zarodków do Niemiec i eksperymentów w Niemczech - relacjonował szef rządu.

- Przyjmujemy wyjaśnienie ministra Gowina do wiadomości - oświadczył premier. - Nie ukrywam, że trochę kamień z serca mi spadł, bo albo informacje, jakie rzekomo minister Gowin przedstawiał, wymagałyby bardzo radykalnego działania, albo rzeczywiście doszło do nadinterpretacji lub nadużycia dziennikarskiego - dodał.

Minister: słowa przedstawione niezgodnie z intencjami
Po konferencji prasowej szefa rządu na swojej stronie poselskiej Gowin opublikował oświadczenie. "W związku z przekazem medialnym, jakobym sugerował istnienie zorganizowanej formy handlu ludzkimi embrionami, oświadczam, że moje słowa zostały wyjęte z kontekstu i niezgodnie z moimi intencjami przedstawione jako wypowiedź urzędowa ministra sprawiedliwości" - oświadczył Gowin.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH