Premier: minister zdrowia i NFZ powinni dążyć do skrócenia kolejek

Jednym z podstawowych zadań ministra zdrowia i NFZ jest skrócenie kolejek do lekarzy i upowszechnienie dostępu do świadczeń - podkreślił we wtorek (17 grudnia) premier Donald Tusk.

Jak mówił Tusk podczas konferencji prasowej, według wielu analiz i ekspertów, by skrócić kolejki do świadczeń, potrzeba zwiększenia kwot przeznaczanych na ochronę zdrowia. 

- Minister zdrowia szybko przygotuje analizę, z której będzie wynikało, czy naprawdę trzeba zwiększyć dopływ pieniędzy - podkreślił premier. 

Wśród ewentualnych możliwości pozyskania dodatkowych środków na leczenie premier wymienił: zwiększenie finansowania z budżetu państwa, dodatkowe ubezpieczenia, zwiększenie składki na podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, wprowadzenie opłat lub systemu mieszanego. 

- Od ministra zdrowia oczekuję szybkiej informacji, co możemy zrobić bez zwiększania ilości pieniędzy, i czy to będzie wystarczające, a jeśli nie, to jakie rozwiązanie finansowe będzie rekomendował - powiedział Tusk. Dodał, że pierwsze rezultaty prac zostaną przedstawione wiosną. 

W ocenie premiera największy problem z szybkim dostępem do leczenia występuje obecnie w podstawowej opiece zdrowotnej i onkologii. - Dałem to tylko jako przykłady, bo każdy ze swoją chorobą wie, ile musi czekać dzisiaj szczególnie na opiekę specjalisty - podkreślił Tusk. 

Podczas sobotniej Rady Krajowej PO premier powiedział m.in., że oczekuje od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, by do wiosny przedstawił precyzyjne działania, które w sposób wyraźny doprowadzą do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia; dodał, że mówi przede wszystkim o podstawowej opiece zdrowotnej. 

W ubiegłym tygodniu Arłukowicz powiedział PAP, że resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy, która ma wprowadzić system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. - W przyszłym roku zamierzamy przedstawić szczegóły proponowanych przez nas rozwiązań - dodał.

Minister zaznaczył, że system dodatkowych ubezpieczeń będzie oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego. - Przepisy dotyczące ubezpieczeń muszą też gwarantować, że osoby, które ich nie wykupią, nie będą miały ograniczonego dostępu do świadczeń zdrowotnych" - mówił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH