Premier: 6 proc. PKB to bardzo duże pieniądze, które pomogą służbie zdrowia Premier Beata Szydło. Fot. PTWP

6 proc. PKB na ochronę zdrowia, to bardzo duże pieniądze, które przełożą się na poprawę leczenia, zwiększą dostępność do usług medycznych, rozładują kolejki do lekarzy - przekonywała premier Beata Szydło podczas środowego (25 października) spotkania z mieszkańcami Siedlec.

Premier mówiła o dorobku dwóch lat swego rządu. Nawiązała też do przyjętego we wtorek (24 października) projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w którym zagwarantowano przeznaczenie - do 2025 roku - 6 proc. PKB na ochronę zdrowia.

Beata Szydło podkreśliła, że wtorek był dniem historycznym dla polskiej służby zdrowia.

- W ciągu kilku lat, a więc do 2025 roku, jak zapisaliśmy w projekcie ustawy, osiągniemy właśnie wysokość 6 proc. PKB przeznaczonych na zdrowie. To są bardzo duże pieniądze, to są środki, które trafią do was, do wszystkich pacjentów, do nas wszystkich - mówiła premier.

Według niej zwiększone nakłady przełożą się na poprawę leczenia, na zwiększenie dostępności usług medycznych, likwidację kolejek do lekarzy, na to - jak mówiła szefowa rządu - "żeby każdy, kto musi skorzystać z pomocy specjalisty, mógł bardzo szybko taką pomoc otrzymać".

Jak dodała, "to oczywiście przełoży się również na wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia, na przygotowanie młodych adeptów służby zdrowia - ludzi, których musimy dzisiaj szczególnie chronić, ażeby nie wyjeżdżali z Polski, tylko żeby tutaj chcieli pracować w naszych szpitalach i naszych ośrodkach".

- Musimy ich kształcić, ale musimy też zdawać (sobie) z tego sprawę, że tej chwili mamy lukę pokoleniową - przez wiele lat nie było dbałości o to, by zatrzymać i kształcić wystarczającą liczbę młodych osób, które do tego zawodu trafią. I to jest wielkie wyzwanie przez nami - zaznaczyła premier.

Dodała, że projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej to "dzieło", którym zajmuje się obecnie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Wszyscy trzymamy za niego kciuki, no bo wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze, a więc życzymy dużo zdrowia panu ministrowi Radziwiłłowi po to, żeby przeprowadził w dobrym zdrowiu tę reformę, na którą wszyscy czekają, by ją zakończył - powiedziała Szydło.

Przekonywała, że jej rząd, jako pierwszy chyba, w ten sposób priorytetowo potraktował służbę zdrowia.

Mówiąc o wcześniejszych osiągnięciach Rady Ministrów w tym obszarze, Beata Szydło przypomniała m.in. program darmowych leków dla seniorów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH