Prawo pacjenta do wyboru lekarza rodzinnego

Nie ponosząc żadnych opłat, każdy ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia może dwa razy w ciągu roku zmienić wybranego wcześniej lekarza rodzinnego.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) musi posiadać kontrakt z NFZ lub być zatrudnionym w podmiocie, który zawarł umowę z Funduszem. Tylko wtedy za jego usługi ubezpieczony pacjent nie płaci. Wyboru lub zmiany lekarza rodzinnego dokonuje się bezpośrednio w przychodni POZ i nie trzeba tego faktu potwierdzać - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

W przypadku trzeciej i kolejnej zmiany lekarza w ciągu roku pacjent wnosi opłatę w wysokości 80 zł na konto właściwego oddziału NFZ.

Osoby, które przebywają poza miejscem stałego zameldowania, także mają prawo wyboru lekarza rodzinnego. Pacjent ma prawo do podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacjach nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia. Powinien się wtedy zgłosić do najbliższej placówki POZ.

W celu udokumentowania posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego należy przedstawić aktualny druk RMUA lub inny dowód opłacenia składki.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH