Pracownicy medyczni wyszli na miasto po swoje. Ministerstwo rozkłada ręce Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Do ok. 5 tys. protestujących w Warszawie przedstawicieli innych zawodów medycznych niż lekarze i pielęgniarki nie wyszedł minister zdrowia ani premier, ani prezydent. Nie uzyskali nic więcej niż obietnice spotkań. Udowodnili jednak, że potrafią się zjednoczyć.

- Pokazaliśmy, że w ochronie zdrowia potrzebni jesteśmy wszyscy - mówią protestujący.

Do stolicy w poniedziałek (28 września) manifestować przyjechało ok. 5 tys. osób z różnych regionów Polski, m.in. z Nysy, Bytomia, Rzeszowa, Olsztyna, Płocka, Tarnobrzegu, Krosna, Ostrołęki, Krakowa, Wrocławia. Szli z hasłami: "Chcemy równego traktowania", "Nie chcemy być służbą służby zdrowia", "Żądamy szacunku i godnej płacy".

Ramię w ramię: diagności, masażyści, dietetycy, technicy i inni
W manifestacji spotkali się przedstawiciele diagnostów, dietetyków, elektroradiologów, fizjoterapeutów, masażystów, pracowników farmacji, radioterapeutów, techników analityki medycznej, ratowników medycznych i innych grup zawodowych ochrony zdrowia.

Z pismem, w którym zawarli swoje postulaty dotarli kolejno pod siedziby ministra zdrowia, premier i prezydenta.

Rozpoczęli o godz. 10 od odczytania postulatów pod Ministerstwem Zdrowia. ''Bez przedstawicieli wymienionych zawodów medycznych dzisiejsza służba zdrowia nie jest w stanie funkcjonować. My wszyscy jesteśmy konieczni w procesie leczenia pacjenta, nie tylko lekarze, pielęgniarki i położne. Większość z nas ma bezpośredni kontakt z pacjentem i od niego zależy często zdrowie i życie. Zdeterminowani mówimy: Dość!'' - napisali do ministra zdrowia.

Przedstawili również swoje postulaty dotyczące m.in.:

• Wprowadzenia branżowej siatki płac przedstawiającej minimalne wynagrodzenie w każdej grupie zawodowej ochrony zdrowia

• Uczestnictwa przedstawicieli wspomnianych grup zawodowych w pracach związanych ze zmianami w systemie wynagradzania oraz urealnienia wyceny wszystkich procedur medycznych.

• Wyceny wykonywanych przez ww. grupy zawodowe procedur medycznych, które będą gwarantowały coroczną podwyżkę uposażenia dla naszych grup zawodowych i umieszczeniu ich w zawieranych kontraktach z NFZ.

• Wprowadzenia standardów zatrudniania w diagnostyce laboratoryjnej, radiologii, radioterapii, fizjoterapii.

• Bezwzględnego określenia zatrudnienia pracowników w pracowniach radiologii ogólnej, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, pracowni hemodynamicznej przy podpisywaniu kontraktów przez NFZ (co najmniej jedna osoba przypadająca na poszczególną pracownię ze szczególnym zwróceniem uwagi na obsadę dyżurową po podstawowych godzinach pracy).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH