Pracownicy medyczni w Sejmie: od 2 października możliwy strajk głodowy Sejm zajął się 19 lipca obywatelskim projektem ustawy ws. warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia; FOT. Krzysztof Białoskórski

19 lipca kilka minut przed godziną 18. rozpoczęło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Tomasz Dybek, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej poinformował, że jeśli rząd do końca września br. nie spełni postulatów Porozumienia Zawodów Medycznych, 2 października rozpocznie się strajk.

- Dziś wszystkie zawody medyczne stoją w jednym szeregu, w jednym porozumieniu. Stoimy razem, silni (...). Dziś pracownicy medyczni przyjechali do Warszawy protestować kolejny raz przeciwko marginalizacji służby zdrowia, przeciwko traktowaniu nas niegodnie, przeciwko deprecjonowaniu naszych zawodów. Ci pracownicy nie zostali wpuszczeni na galerię Sejmu - są przed Sejmem. Proszę, aby państwo po tych obradach do nich wyszli i porozmawiali - zaapelował z mównicy sejmowej Tomasz Dybek.

Czego oczekują pracownicy medyczni?
Mówiąc o rządowym projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, przyjętym przez Sejm 8 czerwca br., przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość „w 36 godzin” uchwaliło ustawę, która nikogo nie zadowalała - „ani pracodawców, bo nie mają źródła finansowania, ani pracowników, bo nie daje realnej poprawy, ani też pacjentów, bo to utrwalenie biedy w ochronie zdrowia”.

- Dlatego nasz obywatelski projekt ma szansę być prawdziwą dobrą zmianą - mówił Dybek, dodając, że głosowanie nad nim pokaże prawdziwe intencje rządu.

- Po pierwsze, apelujemy o uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy, pod którym podpisało się ćwierć miliona Polaków - zaczął.

Wezwał także do stworzenia „ponadpolitycznego zespołu, który w maksymalnie trzy miesiące przygotuje ustawę regulującą” oraz do zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do takiego poziomu, który ustaliło większość krajów UE: „9 proc. PKB w ciągu 10 lat, przy czym - tak jak minister Radziwiłł proponował kiedyś - 6,8 proc. PKB maksymalnie do trzech lat” - wyliczał.

Zaapelował ponadto o powołanie zespołu ekspertów, który maksymalnie do końca kadencji przygotuje „projekt wielkiej reformy opartej na analizach, faktach, ekspertyzach, a nie na populizmie i demagogii”.

Jest zapowiedź strajku
- Na każdym spotkaniu z politykami wręcz wprost nam się sugeruje, że bez strajku realnych zmian w ochronie zdrowia nie będzie. My tego nie chcemy - powiedział Dybek.

Dodał jednak, że skoro rozmowy nie przynoszą rezultatów, konieczne może okazać się rozwiązanie „siłowe”.

- Dajemy politykom i rządowi premier Beaty Szydło czas do końca września 2017 r. na spełnienie naszych warunków. Jeśli to tego czasu postulaty nie zostaną spełnione, to od 2 października w siedzibie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy rozpocznie się strajk. Strajk głodowy pracowników ochrony zdrowia, głównie młodych lekarzy, fizjoterapeutów i innych zawodów medycznych - zapowiedział Dybek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH