Pracodawcy edukują pracowników na temat WZW C

Pracodawcy mogą pomóc w edukacji społeczeństwa na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) i nawyku wykonywania testów w kierunku tej infekcji - przypominają organizatorzy akcji "Zdrowy Pracodawca" z okazji Światowego Dnia Wirusowych Zapaleń Wątroby. Jest on obchodzony po raz piąty w Polsce; od dwóch lat 28 lipca.

Organizatorzy projektu "Zdrowy Pracodawca" przypominają, że - zgodnie z szacunkami Polskiej Grupy Ekspertów HCV - w Polsce ok. 730 tys. osób może być zakażonych wirusem HCV, który wywołuje WZW C. Przeważnie są to ludzie w wieku 30-44 lata, czyli najbardziej wydajni i aktywni ekonomicznie. Ponad 90 proc. z nich nie wie o swoim zakażeniu.

Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać niewykryta, a w tym czasie wirus stopniowo niszczy wątrobę. WZW C często jest wykrywane przypadkowo, po wielu latach, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, jak marskość czy rak wątrobowokomórkowy. Szacuje się, że w Europie aż 60 proc. przypadków raka wątroby jest wywołanych właśnie infekcją HCV. 

Wirusem można się zakazić w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych (w tym stomatologicznych), jak i niemedycznych, np.: podczas wizyty u kosmetyczki czy w studiu tatuażu. 

Brak istnienia szczepionki przeciwko HCV, niski poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na temat WZW C oraz niewielki odsetek zdiagnozowanych powodują, że każdego roku liczba zakażonych rośnie, a koszty społeczno-ekonomiczne związane z leczeniem późnych następstw choroby rosną w szybkim tempie, oceniają twórcy akcji "Zdrowy Pracodawca". 

Jak podkreślają, przedsiębiorcy mogą w istotny sposób przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej na temat WZW C, poprawy profilaktyki tej choroby i jej diagnostyki. Projekt zakłada zaangażowanie się pracodawców w edukację swoich pracowników na temat choroby oraz zachęcenie ich, by wykonali prosty test na oznaczenie przeciwciał anty-HCV w surowicy krwi. Jeśli będzie on pozytywny pacjent powinien zgłosić się do lekarza po skierowanie do specjalisty ds. chorób zakaźnych, których oceni, czy infekcja ma  wymaga leczenia. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH