Pracodawcy RP: w obszarze zdrowia pilnie potrzeba "ministerstwa mądrych kroków" Pracodawcy RP zwracają uwagę na fakt, iż dotychczasowy szef resortu Konstanty Radziwiłł zostawia po sobie nie lada pobojowisko Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Zażegnanie konfliktu związanego z wypowiadaniem opt-outów i znalezienie remedium na niedobory profesjonalnej kadry medycznej, nie tylko wśród lekarzy, to pierwszy poważny krok, z jakim będzie się musiał zmierzyć nowy minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski - czytamy w stanowisku Pracodawców RP.

Wobec wyzwań demograficznych i rosnących oczekiwań pacjentów skala tego problemu będzie tylko rosnąć. Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego, głównym zadaniem Rady Ministrów w nowym, odświeżonym kształcie, ma być rozwój gospodarki. Służba zdrowia jest jedną z jej najistotniejszych gałęzi, cieszy więc fakt deklaracji priorytetowego podejścia do tematu. To wielkie słowa, ale w praktyce najistotniejsze są małe kroki wiodące do tak ambitnie stawianego celu - podkreśla organizacja Pracodawcy RP.

Zwraca też uwagę na fakt, iż dotychczasowy szef resortu Konstanty Radziwiłł zostawia po sobie :nie lada pobojowisko": tlący się od miesięcy protest lekarzy, brak postępów w pracach nad e-zdrowiem, marginalizacja roli prywatnego sektora czy bagatelizowanie problemu niedoboru kadr medycznych to grzechy główne ustępującego ministra.

- W tym samym czasie, gdy nowy minister zdrowia przyjmował nominację z rąk Prezydenta RP, z dala od błysku fleszy przedstawicielki samorządu pielęgniarek i położnych, podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, prezentowały dane o nadchodzącej nieuchronnie zapaści związanej z dramatycznym wręcz niedoborem pielęgniarek przy łóżkach polskich chorych. Bardzo podobnie jest w wielu innych zawodach medycznych - zauważa Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP.

W opinii tej organizacji "kryzys w ochronie zdrowia to nie tylko protesty niezadowolonych pracowników systemu. Trudno pominąć także kontekst pracodawców. Głośna ustawa o sieci szpitali nie skróciła kolejek, a w praktyce może wyeliminować część prywatnych świadczeniodawców z rynku, co nie ma wiele wspólnego z odpowiedzialnym podejściem do rozwoju sektora opieki zdrowotnej. Nie dostrzega się przy tym, jak bardzo - wobec oczywistych niedomagań systemu publicznego - prywatne placówki odciążają sektor publiczny" - czytamy w stanowisku.

- Nie sposób pominąć faktu, że są w awangardzie podnoszenia jakości i innowacyjności udzielanych świadczeń, a co za tym idzie poprawy stanu zdrowia Polaków. Obiecane, znaczące środki finansowe na kontrakty dla szpitali prywatnych to obecnie wielka niewiadoma. Rozpoczęcie odważnej debaty na temat miejsca ośrodków niepublicznych w całym systemie i dostrzeżenie ich bardzo istotnej roli w procesie opieki nad pacjentami to drugi ważny krok, jakiego oczekujemy od ministra Szumowskiego - piszą Pracodawcy RP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH