Pracodawcy RP: szpitale jednodniowe muszą spełnić wyższe normy niż całodobowe

Według organizacji Pracodawcy RP, wymagania, jakie muszą spełniać szpitale jednego dnia, zawarte w podpisanym 3 listopada br. przez minister zdrowia projekcie rozporządzenia, mogą wyeliminować je z rynku.

W swoim stanowisku Pracodawcy RP wskazują, że projekt rozporządzenia wprowadza niezrozumiałe zmiany w zakresie składników bloku operacyjnego zespołu chirurgii jednego dnia, w którym wykonywane są świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego. Według nich, zmiany oznaczają zaostrzenie wymogów stosowanych wobec tego typu szpitali, będących w ogromnej większości ośrodkami prywatnymi.

''Samo zaostrzenie nie byłoby może  dziwne gdyby nie fakt, że w wyniku rozporzadzenia wymogi te są wyższe niż zastosowane wobec wszystkich innych typów szpitali wykonujących procedury na podstawie umowy z NFZ. Chodzi zarówno o szpitale wykonujące procedury w trybie pełnej hospitalizacji, jak i hospitalizacji planowej''- podkreślają autorzy stanowiska.

Zaznaczają też, że w przypadku wymagań dla szpitali jednego dnia wybiórczo nie skorzystano z możliwości, jakie daje inne rozporządzenie opisujące wymagania sanitarne i fachowe. Dopuszcza ono stosowanie pewnych wyłaczeń, np. wspólnego pomieszczenia lub wydzielonego miejsca przygotowania pacjenta dla kilku sal operacyjnych.

W wyniku tego, w opinii Pracodawców RP, powstała paradoksalna sytuacja - ze wspomnianych uproszczeń mogą korzystać bloki operacyjne należące do szpitali całodobowych, natomiast takiej możliwości nie mogłyby mieć zespoły chirurgii jednego dnia, świadczące usługi na podstawie takiej umowy z NFZ.

Zdaniem Pracodawców RP, takie zapisy sa niezrozumiałe, nieuzasadnione i powinny zostać natychmiast wycofane.

- Już od czerwca zwracaliśmy uwagę na potrzebę odpowiednio wczesnej zmiany ewentualnych zasad kontraktowania. Tymczasem zapisy rozporządzenia powodują ogromną interwencje w struktury przestrzenne szpitali, a to wymaga wielu miesięcy przygotowań i remontów - przypomina  Andrzej Madrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Zwraca także uwagę, że dwa tygodnie temu organizacja wystąpiła do minister zdrowia o przesuniecie kontraktowania o kwartał, co umożliwiłoby spokojniejsze przeprowadzenie stosownych procedur. Zdaniem Pracodawców RP narzucone rozporzadzeniem wymogi moga doprowadzić do wyeliminowania z rynku szpitali jednodniowych.

- Wydaje się to absurdalne, gdyż to właśnie te szpitale wykonują najtańsze i najbardziej efektywne procedury, dzięki czemu można dofinansowywać procedury specjalistyczne. Taki zresztą jest trend w całej Europie. W niektórych krajach "starej Unii” w trybie jednodniowym realizowanych jest ponad 20 proc. wszystkich procedur operacyjnych - przypomina Krzysztof Macha, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH