Pracodawcy RP o projekcie dot. sieci szpitali: w takim kształcie nie do przyjęcia Pracodawcy RP zaznaczają, że nie odrzucają idei budowania sieci szpitali Fot. Archiwum

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej uważają, że projekt ustawy, którego celem jest wprowadzenie sieci szpitali, jest nie do przyjęcia w kształcie przedstawionym do konsultacji.

- Nie odrzucamy idei budowania sieci szpitali ale uważamy, że należy jednoznacznie doprecyzować rolę i zadania poszczególnych typów podmiotów na rynku zdrowotnym. Niestety, przedłożony projekt nie precyzuje wielu kluczowych i istotnych kwestii, które pozwoliłyby ocenić obiektywnie cele i efekty proponowanych zmian - czytamy w stanowisku Pracodawców RP. 

Pracodawcy zwracają uwagę na zbyt krótki termin między potencjalnym uchwaleniem proponowanych rozwiązań przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej a ich wdrożeniem, co nie pozwoli na odpowiednie przygotowanie się wszystkich uczestników systemu, w tym przede wszystkim pacjentów, do zachodzących zmian.

W opinii Pracodawców RP warunkiem powodzenia reformy jest przygotowanie jej planu na podstawie analiz twardych danych, określenie celu jaki ma być osiągnięty jak i terminu w którym ma to nastąpić. Kolejnym działaniem powinno być przedyskutowanie go ze wszystkimi interesariuszami, nauczenie społeczeństwa (kampanie informacyjne) co się zmienia i określenie jest kalendarza zmian, a dopiero na końcu wdrożenie tych zmian.

- Każde inne działanie nie pozwoli na osiągniecie zamierzonego celu i niezależnie od intencji może być negatywnie przyjęte przez pacjentów. Proponowany projekt ustawy winien być zabezpieczony odpowiednio wysokim finansowaniem całego systemu opieki zdrowotnej. Bez wsparcia ze strony budżetu narodowego, nie widzimy możliwości wypełnienia jakichkolwiek, nawet tak skromnych założeń tego programu - komentują eksperci.

Główne zastrzeżenia do projektu to fakt, że proponowane zmiany nie korespondują z potrzebami pacjentów, a projekt jest rozwiązaniem fragmentarycznym i bardzo nieprecyzyjnym. Sprawą kolejną jest brak określenia wyceny procedur medycznych. 

Pracodawcy uważają ponadto, że ustawa powinna zawierać opis procedury odwoławczej w przypadku niezakwalifikowania szpitala do sieci - brak takiej regulacji przy jednoczesnym zapisaniu, że w tym przypadku nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego spowoduje lukę prawną.

- W ustawie brakuje przepisów, które określają, jak ma być sfinansowane zadłużenie szpitali publicznych. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia obecne zadłużenie wymagalne wynosi 1,8 mld zł a szacowane całkowite zadłużenie zamyka się kwotą ok. 11 mld zł. Powstaje więc pytanie czy szpital będzie miał prawo przeznaczać pieniądze z ryczałtu na obsługę swojego zadłużenia ? - zastanawiają się eksperci i

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH