Pracodawcy RP: nie akceptujemy propozycji, które de facto likwidują prywatny sektor Fot. archiwum

Jak oceniają Pracodawcy RP, wiele działań podjętych przez ministra Konstantego Radziwiłła w trakcie pełnienia przez niego funkcji ministra zdrowia daje nadzieje na dobre efekty w przyszłości. Mają jednak też zasadnicze zastrzeżenia.

Ich zdaniem wiele z inicjatyw podjętych w tym okresie zasługuje na zdecydowanie na poparcie - wśród nich przede wszystkim plan zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Są jednak pewne projekty, którym Pracodawcy RP zdecydowanie się sprzeciwiają.

W trakcie wtorkowej (17 maja) prezentacji pierwszego półrocza funkcjonowania obecnej władzy minister Konstanty Radziwiłł pochwalił się, że resort zdrowia pracuje nad licznymi ustawami i rozwiązaniami, które mają na celu „naprawę służby” zdrowia. Zdaniem Pracodawców RP wiele z tych działań Ministra istotnie jest godnych pochwały i z wieloma planami należy się zgodzić.

"Po pierwsze - projekt bezpłatnych leków dla seniorów w naszej opinii jest dobrym rozwiązaniem, jednak czekamy na szczegóły, czyli listę leków, które mają być udostępniane osobom starszym za darmo. Dobrze, że wreszcie wdrożono system e-krew, że zintensyfikowano prace nad przygotowaniem map potrzeb zdrowotnych. W tym ostatnim jednak przypadku należy odnotować, że z powodu pośpiechu konsultacje map z Członkami Rad do Spraw Potrzeb Zdrowotnych były fikcyjne" - komentują pracodawcy.

W ocenie Pracodawców RP jednak najważniejsze jest to, co minister Radziwiłł mówi w mediach, ale nie powiedział niestety w obecności pozostałych członków Rady Ministrów. Zdecydowanie brakowało im bowiem zapowiedzi zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. Żałują, że minister nie wykorzystał wtorkowego podsumowania na przedstawienie prac nad tym zagadnieniem.

"Pracodawcy RP będą Pana Ministra wspierać w przekonywaniu Ministra Finansów i Pani Premier, że zwiększenie do 6 proc. PKB nakładów na ochronę zdrowia to autentyczna inwestycja w zdrowie Polaków. Inwestycja, która zwróci się poprzez wydłużenie czasu ich aktywności zawodowej i zmniejszenie liczby absencji chorobowych - a tym samym przez zwiększenie PKB" -przekonują w nadesłanym stanowisku.

Jednocześnie, zdaniem Pracodawców RP brakowało w tej prezentacji informacji o tym, że minister drastycznie obniżył wycenę wielu świadczeń medycznych ( i planuje następne), nie przedstawiając raportów taryfikacyjnych. Zdecydowany natomiast sprzeciw budzi skierowany do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów oceny ofert, który ma zakazać pacjentom leczenia się w prywatnych szpitalach za publiczne środki.

Zupełnie nie do zaakceptowania przez Pracodawców RP są propozycje, które de facto likwidują prywatny sektor w ochronie zdrowia - ten, dzięki któremu istotnie poprawiła się jakość także w publicznych szpitalach, i który bardzo cenią sobie pacjenci. Rozwiązania w tym zakresie są zdaniem Pracodawców RP nie do zaakceptowania.

W ocenie Pracodawców RP brakuje w podsumowaniu zaprezentowanemu przez ministra Radziwiłła zapowiedzi zmian w zakresie refundacji wyrobów medycznych.

- Mamy nadzieję, że ta zmiana mieści się w tych 35 przygotowywanych projektach aktów prawnych. Szkoda, że minister tak dużo uwagi skupił na sprawach nieistotnych z puntu widzenia pacjenta (informatyzacja, likwidacja NFZ), a tak mało powiedział, co czeka pacjentów po tych zmianach - podsumowują.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH