Pracodawcy RP liczą na kompromis ws. norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Pracodawcy RP krytycznie ocenili kontrowersyjne propozycje dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. W ich ocenie konferencja uzgodnieniowa z Ministerstwem Zdrowia może być jednak szansą na zawarcie kompromisu.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozporządzeniem w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Jak wynika z wyliczeń Pracodawców RP, koszt wdrożenia tego rozporządzenia mógłby kosztować statystyczny szpital powiatowy około 1,2 mln zł, co oznacza wzrost kosztów o blisko 10 proc. W poszczególnych przypadkach oznaczałoby to konieczność zatrudnienia 2-3 razy więcej pielęgniarek i położnych niż obecnie.

Pracodawcy RP w pełni zgadzają się, że pacjenci - niezależnie od organu właścicielskiego podmiotu - muszą otrzymywać jednakową usługę medyczną o wysokim standardzie. Nie oznacza to jednak, że normy mają być zawyżone bez jakiegokolwiek merytorycznego uzasadnienia, a nawet wyliczane na podstawie błędnych parametrów.

- Dobrze się stało, że resort zdecydował się na wysłuchanie partnerów społecznych i ponowną rzetelną analizę konsekwencji wdrożenia projektu - mówi Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. - Pozytywnie odbieramy też fakt, że resort postanowił przeprowadzić szerokie badania na przykładzie znacznej liczby reprezentatywnych podmiotów leczniczych - instytutów naukowych, szpitali klinicznych, wojewódzkich, powiatowych, psychiatrycznych oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych i hospicjów - tak aby sprawdzić rzeczywisty koszt i skalę wdrożenia nowych wymogów - dodaje.

W trakcie konferencji uzgodnieniowej także Ministerstwo Finansów wyraźnie podkreśliło brak przedstawienia w projekcie rzeczywistych wyliczeń przewidywanych kosztów wdrożenia zmian. Przygotowanie dokumentu Oceny Skutków Regulacji winno być poprzedzone wnikliwymi analizami, opartymi na rzeczywistych danych z podmiotów, które zostaną objęte nowymi zasadami.

Więcej: www.pracodawcyrp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH