Pracodawcy RP krytycznie o zamiarze usunięcia podwykonawców ze szpitali Ponad 100 szpitali ma laboratoria medyczne w outsourcingu, a drugie tyle - diagnostyki obrazowej. Fot. archiwum

Zakazanie funkcjonowania wysoko wyspecjalizowanych podwykonawców, którzy wynajmują przestrzeń w szpitalu, ale wchodzą z własnym sprzętem jest szkodliwe - uważają Pracodawcy RP, odnosząc się do propozycji zawartych w projekcie nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

Jak zauważają Pracodawcy RP, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wstrzymał prace nad budzącym kontrowersje opinii publicznej pomysłem wprowadzenia świadczeń komercyjnych w publicznych szpitalach. Jednak ich zdaniem w proponowanych zmianach w ustawie o działalności lecznicze są inne zapisy, które "mogą poważnie zagrozić funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w Polsce".

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało usunięcie ze szpitali tych prywatnych podmiotów, które są podwykonawcami części świadczeń medycznych. 

W opinii Pracodawców RP o ile rejestrowanie małych prywatnych podmiotów leczniczych na terenie szpitali publicznych i wykonywanie kontraktu lub nawet świadczeń komercyjnych w oparciu o sprzęt publicznego szpitala jest co najmniej nieetyczne i powinno ulec ograniczeniu, o tyle zakazanie funkcjonowania wysoko wyspecjalizowanych podwykonawców, którzy wynajmują tylko przestrzeń w szpitalu, ale wchodzą z własnym sprzętem - jest bardzo szkodliwe.

Uzasadniają, że  obecnie w Polsce ponad 100 szpitali ma na swoim terenie laboratoria medyczne w outsourcingu. Można szacować, że podobna skala dotyczy outsourcingu badań diagnostyki obrazowej.

Dlaczego szpitale się na taki outsourcing decydowały? Ponieważ nie miały odpowiednich kompetencji, wiedzy, środków, a także dlatego, że w tych przypadkach liczy się efekt skali. Duża sieciowa firma może efektywniej wykorzystać laboratorium, zdecydowanie taniej kupić odczynniki do badań itd. A więc liczą się także koszty - odpowiadają Pracodawcy RP na postawione pytanie.

Według Pracodawców RP "kardynalną wadą projektu ministra Radziwiłła jest propozycja likwidacji outsourcingu bez wskazania przyczyn, racjonalnych przesłanek do takiej decyzji, ale także bez wskazania konsekwencji finansowych".

Z Oceny Skutków Regulacji zawartych w ustawie wynikało, że odbudowa tej infrastruktury nie będzie nic kosztowała - co jest nie prawdą i powinien się tym zając komitet ekonomiczny Rady Ministrów - twierdzą Pracodawcy RP.

"Zmiana ta będzie rodziła olbrzymie koszty po stronie szpitali, które zgodnie z ustawą będą musiały być poniesione maksymalnie w ciągu trzech lat. (...) Proponowana zmiana na pewno wpłynie negatywnie na dostępność do badań dla pacjentów, wzrost ich jednostkowych kosztów i na pewno pogorszy sytuację finansową szpitali publicznych" - czytamy w przesłanej mediom przez Pracodawców RP opinii dotyczącej projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.


 

 

 

 


 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH