Pracodawcy RP krytycznie o braku rozporządzenia ministra zdrowia do ustawy antytytoniowej

Jak twierdzą Pracodawcy RP, w związku z tym, że od prawie pół roku szef resortu zdrowia nie podpisał projektu rozporządzenia zarówno branża handlowa jak i producenci nie zdążą dostosować się do nowych wymogów, wchodzących w życie od końca lutego 2013. Pracodawcy RP uważają za konieczne zmianę tego terminu.

W czerwcu 2011 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia wprowadzającego graficzne ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach wyrobów tytoniowych. We wrześniu 2011 r. resort zdrowia zorganizował konferencję uzgodnieniową, na którą zaprosił przedstawicieli pracodawców, firm tytoniowych, handlowców, plantatorów oraz organizacji pozarządowych.

Pracodawcy RP informują, że głównym postulatem przedsiębiorców było określenie racjonalnych okresów przejściowych umożliwiających dostosowanie się do wymogów nowego prawa, bowiem zmiana wymogów dotyczących ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach wyrobów tytoniowych jest skomplikowanym przedsięwzięciem logistyczno-produkcyjnym.

Jak podaje branża tytoniowa, wspomniana zmiana wymaga czasu niezbędnego do zaprojektowania nowych wzorów opakowań, dostosowania maszyn do produkcji nowych opakowań oraz wyprzedania wszystkich produktów ze starymi ostrzeżeniami znajdujących się w obrocie tj. 200 mln paczek o wartości 2-2,5 mld zł.

W czasie konferencji uzgodnieniowej ustalony został termin umożliwiający wymianę i wyprzedaż starych opakowań połączoną z coroczną wymianą produktów związaną z wprowadzeniem nowych oznaczeń akcyzowych (tj. od 1 marca 2013 r) - podają Pracodawcy RP.

Jednak do dzisiaj rozporządzenie nie zostało podpisane. Według Pracodawców RP, przedsiębiorcy nie zdążą przygotować ponad 400 wzorów opakowań z 14 różnymi wzorami obrazków i wycofać w proponowanym terminie produktów ze starymi ostrzeżeniami. Dlatego proponują renegocjowanie terminu wejścia w życie przepisów.

Więcej: www.pracodawcypr.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH