Pracodawcy RP i OSSP: sprzeciwiamy się wnioskom zawartym w raporcie GUMed

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych stanowczo protestują przeciwko tezom dotyczącym działalności placówek niepublicznych przedstawionym w raporcie przygotowanym przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

Przypomnijmy, że z raportu przygotowanego przez zespół naukowy prof. Janusza Morysia, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) wynika, że poza zainteresowaniem placówek niepublicznych pozostają całe obszary opieki zdrowotnej m.in.: choroby wewnętrzne, pneumonologia, neurologia, chirurgia ogólna, pediatria lub stacjonarne leczenie psychiatryczne. Autorzy raportu sugerują, że niepubliczne placówki zainteresowane są jedynie leczeniem "opłacalnych" pacjentów.

Portal rynekzdrowia.pl dotarł do pisma Pracodawców RP i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych skierowanego do Barbary Kawińskiej, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w którym organizacje te wskazują, że medialne wykorzystanie ''wybiórczych, nierzetelnie zestawionych i w żaden sposób niereprezentatywnych danych, bez podania źródła ich pochodzenia'' - nie powinno mieć miejsca i podważa wiarygodność rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stanowczo sprzeciwiają się wnioskom prezentowanym w raporcie. Uważają, że ich publiczne prezentowanie w mediach na podstawie tego dokumentu jest nieuczciwe, nieuprawnione, nierzetelne i ma na celu szkalowanie niepublicznych szpitali.

''Jednocześnie informujemy, że wniosek z prośbą o podjęcie działania dyscyplinarnego określonego w dziale III, rozdziale IV Ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o Szkolnictwie Wyższym przeciwko autorowi raportu przekażemy Ministrowi do Spraw Szkolnictwa Wyższego'' - piszą Andrzej Sokołowski, prezes OSSP i Andrzej Mądrala, wiceprezydent PRP.

Uważają, że niedopuszczalne jest wyciąganie wniosków w oparciu o zakres działania jednego lub dwóch szpitali niepublicznych.

''Jeśli w danym województwie znajduje się tak mało podmiotów wykonujących świadczenia z danego zakresu, to powinno się odstąpić od analizy i poszukać innego pola badawczego. Nie można krzywdzić całego sektora, przesyłając komunikat do mediów i uogólniając nierzetelne wnioski, wynikające z niereprezentatywnej próby. Jeśli struktura szpitali niepublicznych w województwie pomorskim nie pozwala na przeprowadzanie rzetelnych badań, to nie powinno się ich wykonywać'' - wskazują w stanowisku skierowanym do szefowej oddziału Funduszu w Gdańsku.
    
Podkreślają też, że szpitale niepubliczne posiadające umowę z NFZ pełnią taką samą misję jak szpitale publiczne i zaznaczają, że nie jest prawdą, że udzielają one tylko świadczeń ''o wyższej marży''.

Wskazują, że szpitale niepubliczne rozwijają się dopiero od 20 lat, często w oparciu o kapitał własny lub pożyczony właścicieli i nie otrzymują żadnych dotacji celowych od organu założycielskiego, w wyniku czego są często podmiotami mniejszymi i monospecjalistycznymi.

''Nie oznacza to jednak, że wykonują zabiegi prostsze i niepowikłane, jak podano w raporcie. Informacje zaprzeczające tej tezie można znaleźć w statystykach NFZ. Przykładowo 20,38 proc. zabiegów usunięcia zaćmy powikłanej metodą emulsyfikacji z jednoczesnym wszczepieniem soczewki (B12) oraz 10,4 proc. zabiegów z wykonaniem witrektomii z użyciem oleju silikonowego lub dekaliny, w tym wieloproceduralne (B14), wykonały szpitale niepubliczne'' - piszą przedstawiciele Pracodawców RP i  Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

Zwracają również uwagę, że te same świadczenia szpitale niepubliczne wykonują taniej. Przykładowo, jak wynika z publicznie dostępnych statystyk NFZ, świadczenie z grupy B12 szpitale powiatowe wykonują średnio za 3 587,72 zł, niepubliczne - za 3 242,75 zł, zaś kliniczne - za 3 621 zł.

Czytaj też. Raport GUMed: niepubliczne szpitale leczą "opłacalnych" pacjentów

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH