Prace nad przepisami o in vitro: potrzebny spokój, optymizm i kompromis

Sejm w głosowaniu 29 października skierował do prac w komisjach projekty ustaw w sprawie in vitro zgłoszone przez Jarosława Gowina, Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bolesława Piechę. Posłowie odrzucili projekt Teresy Wargockiej (PiS).

W opinii Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, obecnie debatę merytoryczną dotyczącą in vitro zastąpiono debatą polityczną. Uważa on, że pośpiech w pracach nad ustawą nie jest potrzebny. Jego zdaniem, potrzeba wyciszenia i przejścia do merytorycznych prac.

Szef samorządu lekarskiego podkreślił, że opinie środowiska medycznego w sprawie in vitro są zróżnicowane, nie ma jednoznacznego stanowiska NRL. W jego opinii, Komisja Etyki NRL dostała zbyt mało czasu, aby merytorycznie odnieść się do projektów. Obecnie jest przygotowywane stanowisko w tej sprawie.

Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu, zaznaczył, że jeśli chodzi o możliwość wypracowania jednej ustawy w sprawie metody zapłodnienia in vitro, jest umiarkowanym optymistą. W jego ocenie, kluczowa będzie decyzja, którym projektem komisje zajmą się jako pierwszym.

Pytany, czy uda się do końca kadencji przyjąć ustawę w sprawie in vitro, marszałek zauważył, że pozostał niecały rok, a „wszystko zależy przede wszystkim od chęci poszukiwania zgody i wspólnego mianownika”.

Być może jest nim sygnał ze strony Jarosława Gowina (PO), który powiedział, że dopuszcza możliwość „małego kompromisu” w sprawie liczby zarodków, wytwarzanych przy zapłodnieniu in vitro. Zaznaczył przy tym, że nie zrezygnuje z zakazu ich zamrażania.

– Do zapłodnienia in vitro potrzeba od jednego do trzech zarodków, możemy rozmawiać o zwiększeniu ich do trzech, ale nie o ich zamrażaniu. Pole do rozmowy jest także w kwestii in vitro dla par heteroseksualnych, które przeszłyby terapię mającą na celu leczenie niepłodności. Mam nadzieję, że uda się wypracować jakiś mały kompromis – podkreślił Gowin. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH