Praca na kontraktach: nie wszystkie pielęgniarki zgodne

W piątek mają przybyć pod gmach Sejmu pielęgniarki, które popierają rozwiązania przyjęte w poprawce Sejmowej Komisji Zdrowia. Komisja poparła w czwartek poprawkę do projektu ustawy o działalności leczniczej, która umożliwia zatrudnianie pielęgniarek i na umowę o pracę i na kontraktach.

Grupa pielęgniarek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który jest przeciwny przyjętej poprawce, od wczoraj pozostaje na galerii sejmowej.

Przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias zapowiedziała, że pielęgniarki w czasie dalszych prac w parlamencie nad projektem ustawy o działalności leczniczej będą kontynuować rozmowy z posłami PO i przedstawicielami rządu. 

Gardias była też pytana o pielęgniarki pracujące na kontraktach, które popierają rozwiązanie zaproponowane w poprawce. Pielęgniarki te w piątek mają przybyć pod gmach Sejmu. 

‒ Samozatrudnienie wyniszcza człowieka zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dopóki się nic nie stanie to jest dobrze, tylko proszę pamiętać, że cokolwiek się stanie z tymi ustawami, to za ileś lat zacznie się mówić, że pielęgniarki popełniają błędy, że się nie opiekują, a to będzie wynikiem ich zmęczenia. Samozatrudnienie nie jest dobre w żadnym zawodzie ‒ mówiła Gardias. 

Tymczasem grupa pielęgniarek z Poznania, w przesłanym PAP oświadczeniu zaznaczyła, że ma "całkowicie odmienne stanowisko" od tego reprezentowanego przez Gardias. Pielęgniarki te stwierdziły, że "OZZPiP nie reprezentuje całego środowiska zawodowego, a nawet więcej, nie działa w jego interesie". Na piątek zapowiedziały konferencję prasową w tej sprawie. 

Natomiast zdaniem protestujących pielęgniarek forma zatrudnienia wprowadzana poprawką jest dla nich niekorzystna. W ich ocenie doprowadzi to do tego, że będą one zmuszane do podpisywania kontraktów i pracy po 300 godz. miesięcznie, a w konsekwencji przemęczone nie będą mogły dobrze wypełniać swoich obowiązków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH