Poznań: unijni ministrowie dyskutują o zdrowiu Europejczyków

O likwidacji nierówności w zakresie zdrowia mieszkańców poszczególnych krajów Unii Europejskiej rozmawiają od poniedziałku (7 listopada) w Poznaniu ministrowie zdrowia państw Unii Europejskiej. Konferencja odbywa się w ramach przewodnictwa Polski w Radzie UE.

Jak podkreślają organizatorzy dwudniowego spotkania, rozmiar dysproporcji pod względem stanu zdrowia pozostaje w sprzeczności z podstawowymi wartościami UE, takimi jak solidarność, równość i uniwersalizm. 

Według badań GUS z 2010 roku, dotyczących sytuacji demograficznej Polski w latach 2000-2010, w 2009 r. przeciętne trwanie życia dla mężczyzn wynosiło w naszym kraju 71,5 lat, a dla kobiet - 80,1 lat. W porównaniu do początku lat 90. trwanie życia wydłużyło się o 5 lat dla mężczyzn oraz 4,6 dla kobiet. W 2000 r. parametr ten wynosił dla mężczyzn 69,7 lat, a dla kobiet 78,0.

Ze względu na występujące w Polsce zjawisko wysokiej nadumieralności mężczyzn różnica między trwaniem życia kobiet i mężczyzn jest znacząca i rośnie; obecnie wynosi 8,6 roku, a na początku dekady - 8,3.

W 2008 roku różnica w oczekiwanej długości życia w UE, porównując kraje Europy Zachodniej i państwa Europy Środkowo-Wschodniej, wynosiła 14 lat. Przedwczesna umieralność w wielu krajach Europy Zachodniej pozostaje na niskim, kilkuprocentowym poziomie. Jednocześnie tylko co drugi mężczyzna w nowych krajach UE dożywa 65 lat.

Głównymi przyczynami przedwczesnej śmiertelności w populacji krajów Unii Europejskiej są obecnie przewlekłe choroby niezakaźne, w szczególności choroby serca i nowotwory.

- Mamy 14 lat różnicy między najkrótszą a najdłuższą spodziewaną długością życia w krajach UE. Różnice w zdrowiu powstają głównie w wyniku niezdrowego stylu życia: palenia tytoniu, nadmiernego spożycia alkoholu, złej diety i braku aktywności fizycznej. Ministrowie wraz z ekspertami rozmawiają o tym, jak te różnice zmniejszyć - powiedział rzecznik prasowy prezydencji Jakub Gołąb.

Jak stwierdził na konferencji prasowej Peter Boyle, szef Międzynarodowego Instytutu Badawczego Medycyny Prewencyjnej, jednym z obecnych priorytetów jest zwiększenie aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży.

Boyle wysoko ocenił polski program edukacyjny "Trzymaj formę", którego celem jest edukacja młodzieży szkolnej w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program ten obejmuje 8 tys. szkół i 220 tys. osób.

Efektem konferencji mają być rekomendacje do tzw. konkluzji w ramach najważniejszych priorytetów polskiej prezydencji, które mają przyjąć 2 grudnia ministrowie zdrowia krajów UE.

- Polska chce 2 grudnia zaproponować trzy konkluzje. Jedna dotyczy zaburzeń wzroku, mowy i słuchu u dzieci, kolejna dotyczy niezakaźnych chorób układu oddechowego u dzieci. Trzecia konkluzja, którą będziemy zamykać dopiero po tej konferencji, dotyczyć będzie właśnie nierówności w zdrowiu - powiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak, szef polskiej delegacji.

W konferencji "Solidarność w zdrowiu - zmniejszanie różnic w zdrowiu pomiędzy krajami Unii Europejskiej" uczestniczy blisko 500 osób: przedstawiciele ministerstw zdrowia państw członkowskich UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także reprezentanci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH