Poznań: list ws. "Partnerstwa dla transplantacji" podpisany

Upowszechnianie wiedzy na temat transplantologii i dążenie do zwiększenia liczby przeszczepów narządów w Wielkopolsce zakłada podpisany w Poznaniu list intencyjny dotyczący "Partnerstwa dla transplantacji".

Pod dokumentem podpisało się 15 sygnatariuszy, m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Jacek Wysocki oraz prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii.

Jak wyjaśnił marszałek Marek Woźniak, dokument jest odpowiedzią władz województwa na apel Ministerstwa Zdrowia w sprawie realizacji projektu, który ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie znaczenia i roli transplantologii.

– Chcemy chronić życie i zdrowie pacjentów, wykorzystując najlepszy, najskuteczniejszy i najtańszy sposób ratowania życia poprzez wykorzystanie narządów i tkanek osób zmarłych i żywych – podkreślił marszałek Woźniak.

Dodał, że wśród zaplanowanych działań jest poprawa świadomości i tworzenia dobrego klimatu dla transplantacji, a także usprawnienie systemu organizacyjnego m.in. poprzez stworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach.

Prof. Jacek Wysocki zadeklarował, że w ramach porozumienia UM zweryfikuje programy nauczania pod kątem przekazywania studentom wiedzy o pożytkach płynących z transplantacji.

– Chcemy, aby nasi absolwenci sami byli przekonani i by byli zdolni przekonywać innych do poparcia idei przeszczepiania narządów – zaznaczył prof. Wysocki.

Podpisanie dokumentu miało miejsce w ramach odbywającej się w Poznaniu I Regionalnej Konferencji Zdrowia Publicznego Programy zdrowotne szansą dla Wielkopolan.

W roku 2005 dokonano w Polsce 1281 przeszczepów nerek i wątroby. W roku 2009 było ich 1021, a w przypadku 45 przeszczepów narządy pochodziły od żywych dawców, co stanowi 3,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH