
Projekt "Healthy children in sound communities - Zdrowe dzieci w zdrowej społeczności" pokazał, że dzieciom brakuje aktywności fizycznej, a rodzice nie wiedzą, jak im ją zorganizować.
Projekt Unii Europejskiej „Healthy children in sound communities - Zdrowe dzieci w zdrowej społeczności” realizowany był równolegle w 5 krajach (Niemcy, Anglia, Holandia, Włochy oraz Polska) i dotyczył aktywizacji dzieci w młodszym wieku szkolnym (7-9 lat).
W jego ramach dzieci miały zapewnione zajęcia aktywności fizycznej 5 razy w tygodniu - 3 dni w ramach lekcji wychowania fizycznego oraz 2 dni zajęć, które prowadzili specjaliści z pobliskich klubów sportowych. Dodatkowo przez okres jednego semestru w ramach programu dzieci uczestniczyły w jednej lekcji tygodniowo związanej z zasadami zdrowego żywienia.
Program był realizowany w Szkole Podstawowej nr 12 w Poznaniu. 9 maja br. realizatorzy programu wraz z rodzicami i dziećmi podsumują przebieg projektu. Wstępna analiza zmian w obrazie aktywności fizycznej polskich dzieci wykazała, że tylko 5-7 proc. deklarowało podejmowanie aktywności fizycznej w czasie wolnym każdego dnia, przy czym WHO zaleca dla tej grupy wiekowej 60 minut aktywności ruchowej każdego dnia.
Po przeprowadzeniu cyklu zajęć ruchowych oraz przygotowujących do zdrowego stylu odżywiania niewielkiej poprawie uległy wyniki w zakresie sprawności fizycznej, szczególnie w zakresie koordynacji i gibkości. Jednak dzieci często zwracały uwagę na to, że rodzice nie zawsze wiedzą, w co się mają z nimi bawić, jaką formę aktywności zaproponować do wspólnego wykonywania, co staje się powodem do ich odmowy udziału w takich zabawach.
Sprowokowało to realizatorów projektu do poszerzenia zakresu oddziaływania. Dlatego w ramach projektu planowane są w najbliższym czasie również wspólne zajęcia dla dzieci i rodziców, których celem będzie przypomnienie rodzicom różnych form aktywności fizycznej, które można podejmować z dziećmi w różnym wieku.
Efektem tych działań mają być zmiany w programie edukacji zintegrowanej w klasach I-III, w którą włączone zostaną dodatkowe elementy aktywności fizycznej oraz żywieniowej. Kolejnym krokiem w realizacji projektu będzie włączanie nowych szkół.

- ND, 20:45 Poznań: zakaz odwiedzin oraz porodów rodzinnych do odwołania
- ND, 19:10 Szef lubuskiego NFZ: choroba psychiczna to nie grypa, to będzie dużo większe wyzwanie niż…
- ND, 19:01 Szymon Chrostowski: program lekowy w raku jelita grubego wymaga pewnych zmian
- ND, 18:15 Psychoterapia to także rehabilitacja, którą można odliczyć od dochodu
- ND, 17:30 GIS: wycofanie z obrotu halibuta niebieskiego, zagrożenie listeriozą
- ND, 16:20 Gruzja: protest ws. uwolnienia aresztowanego w Osetii Płd. lekarza
- ND, 15:05 Toruń: w szpitalu im. Kopernika powstanie SOR
- 1 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 2 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 3 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
- 4 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
- 5 Powstała aplikacja dla chorych na raka, która podpowiada, jak się leczyć
- 6 Psychiatria po włosku - czy pójdziemy tym śladem?
- 7 Co na styczniowej liście leków refundowanych? MZ ogłasza kilka nowości, w tym dla diabetyków
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych