Poznań: dyskusja o pieniądzach na leczenie, kadrach i szpitalnych spółkach

Trudno podejmować zarządcze decyzje, jeśli NFZ nie może podpisać ze szpitalami umów dłuższych niż jednoroczne. To nie sprzyja strategicznemu myśleniu i planowaniu inwestycji - mówił Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego podczas środowej (12 grudnia) konferencji Rynku Zdrowia w Poznaniu.

Dyskusja w stolicy Wielkopolski zainaugurowała szóstą już edycję regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia, organizowanych przez wydawcę oraz redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia. Biorą w nich udział m.in. szefowie szpitali, lekarze, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządowcy, a także eksperci i dostawcy rynku medycznego.

Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego odpowiadający m.in. za ochronę zdrowia w regionie podkreślał, że
podejmowanie zarządczych decyzji jest bardzo trudne, ponieważ NFZ nie może podpisywać z lecznicami umów na finansowanie świadczeń obowiązujących dłużej niż 1 rok.

- To nie sprzyja strategicznemu myśleniu i planowaniu inwestycji. Ważne jest, aby móc planować w 10-letniej, albo przynajmniej 5-letniej perspektywie, tymczasem środki, które pozyskują placówki wystarczają zaledwie na prowadzenie bieżącej działalności - zaznaczył Leszek Wojtasiak.

Dodał: - Na inwestycje wykorzystujemy środki unijne, ale to przecież nie wszystko. Ochrona zdrowia wygląda jak średniowieczny rynek arabski - nie wiadomo czy coś kupisz, czy cię nie okradną...

Karol Chojnacki, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przypomniał, że budżet Funduszu dla tego regionu na 2012 rok wynosił 5 381 mln zł, natomiast plan finansowy na 2013 rok zakłada 5 539 mln zł.

- Oznacza to wzrost rok do roku o 2,93 proc., w liczbach bezwzględnych wydamy więc o 157 mln zł więcej. Zaplanowaliśmy też środki na nadwykonania o 11 mln zł większe niż w w 2012 roku, choć z góry wiadomo, że nie pokryje to wszystkich kosztów świadczeń ponadlimitowych – wyjaśniał dyrektor Chojnacki.

Przyznał, iż o planach dotyczących zmian organizacyjnych w NFZ nie może na razie wiele powiedzieć: - Wiem tylko tyle, że mają zwiększyć samodzielność i decyzyjność regionów oraz oddziałów wojewódzkich, natomiast trudno jeszcze stwierdzić, jak będzie wyglądała koordynacja polityki zdrowotnej w regionie - powiedział Karol Chojnacki.

- Tyle się mówi o problemach szpitali klinicznych, jednak z 43 takich jednostek w Polsce zadłużonych jest jedynie 10. Ale to może sprawić, że od 1 stycznia 2013 r. te dziesięć szpitali zostanie zmuszonych do przekształcenia. Niestety, odpowiedzi na pytanie, kto zapłaci za ich zobowiązania, nie ma do dziś - zaznaczył prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH