Powstało Ogólnopolskie Forum Lekarzy Ludowców

Ogólnopolskie Forum Lekarzy Ludowców (OFLL) powstało w czwartek (4 marca) w Łodzi. Większość członków Forum to działacze PSL z całego kraju.

Chcą działać na rzecz poprawy jakości i dostępności usług medycznych na wsi i w małych miastach.

Zdaniem prezesa OFLL dr. Pawła Skoczylasa z Łodzi, dotąd nie było w Polsce organizacji, która skupiałaby lekarzy zajmujących się przede wszystkim problematyką zdrowia mieszkańców małych miejscowości i wsi. Członkowie stowarzyszenia chcą działać na rzecz wyrównywania szans między wsią a miastem w dostępności i jakości usług medycznych.

– System usług medycznych funkcjonujący w Polsce, ale również na całym świecie, jest taki, że trudno sobie wyobrazić, żeby dostępność usług medycznych w dużych ośrodkach akademickich i w ośrodkach wiejskich była podobna. Tego się właściwie nie da wyrównać, ale należy czynić starania, żeby dostępność poprawiać, a jakość świadczonych usług dla mieszkańców małych miast i wsi była choć porównywalna z jakością w dużych miastach – powiedział Skoczylas.

W ocenie członków Forum na polskiej wsi fatalnie wygląda kwestia dostępności do specjalistycznych usług medycznych. Mieszkańcom wsi trudno jest uzyskać skierowanie do lekarza specjalisty, a jeśli już je uzyskają, to trudno jest je wykorzystać, ponieważ kolejki oczekujących na poradę i leczenie u specjalistów są bardzo długie.

Ogromną bolączką na wsi jest także niska dostępność do usług stomatologicznych i niska świadomość zdrowotna mieszkańców.

Ludowcy chcą organizować spotkania lekarzy z różnych terenów Polski, wymieniać się doświadczeniami i tworzyć projekty dla ochrony zdrowia w skali zarówno ogólnopolskiej, jak i lokalnej.

W spotkaniu założycielskim Forum wzięło udział ok. 30 delegatów z całej Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH