Potrzebujących opieki przybywa, ale pielęgniarek mało, a będzie jeszcze mniej

Coraz mniej osób decyduje się na kształcenie w kierunku pielęgniarskim, a pracujące obecnie pielęgniarki coraz częściej odchodzą od łóżek pacjentów by pracować w innej profesji.

Pielęgniarstwo to zawód, który przez lata cieszył się prestiżem, ale dziś jest niedoceniany przez pacjentów, decydentów, a nawet przez same pielęgniarki.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych opracowała raport o liczbie pielęgniarek i położnych, którego częścią jest prognoza na najbliższe lata. Wynika z niego, że systematycznie maleje liczba pielęgniarek pracujących przy łóżkach pacjentów. Chociaż z roku na rok przybywa pacjentów, a zapotrzebowanie na pielęgniarki będzie w kolejnych latach dynamicznie rosło w związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa.

Z szacunków NIPiP wynika jednak, że w 2020 roku liczba wszystkich zarejestrowanych pielęgniarek spadnie o ponad 20 tysięcy osób.

A to oznacza, jak mówi nam dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz adiunkt w Katedrze i Zakładzie Zarządzania w Pielęgniarstwie Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, że jeśli nie powstaną mechanizmy zachęcające młodych ludzi do wyboru zawodu pielęgniarki i położnej, to za kilka lat na fachową opiekę z ich strony będzie mogła liczyć mniej niż połowa potrzebujących.

To się nie opłaca
Na malejące zainteresowaniem zawodem w dużej mierze wpływa jego niska opłacalność. Pielęgniarki zarabiają znacznie mniej niż średnia krajowa - od 1500-2500 zł brutto i zdecydowanie mniej niż ich europejskie koleżanki. W zachodniej Europie zarobki te kształtują się na poziomie 1200 do 2000 euro brutto. A to sprawia, że "za chlebem" wyjeżdża z kraju coraz więcej tych specjalistek.

Tylko z województwa lubelskiego co roku do pracy w innych krajach Unii Europejskiej wyjeżdża około 80-100 pielęgniarek. Kraj opuszczają nie tylko młode pielęgniarki dopiero po szkole, ale także te bardzo doświadczone. To dodatkowo sprawia, że brak wykwalifikowanych pielęgniarek w kraju staje się jeszcze bardziej odczuwalny.

Praca coraz cięższa
Jak jednak zwraca nam uwagę dr Grażyna Rogala-Pawelczyk problemem malejącego zainteresowania zawodem nie są wyłącznie pieniądze, chociaż jest to istotny czynnik zniechęcający do jego wyboru. Równie ważne są warunki pracy.

- Praca pielęgniarki i położnej obciążona jest dużą odpowiedzialnością, często wykonywana w trybie zmianowym na rzecz zbyt wielu pacjentów na raz. Wymaga z jednej strony ogromnej wiedzy i doświadczenia, a z drugiej dobrej formy fizycznej - zaznacza prezes.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH