
Coraz mniej osób decyduje się na kształcenie w kierunku pielęgniarskim, a pracujące obecnie pielęgniarki coraz częściej odchodzą od łóżek pacjentów by pracować w innej profesji.
Pielęgniarstwo to zawód, który przez lata cieszył się prestiżem, ale dziś jest niedoceniany przez pacjentów, decydentów, a nawet przez same pielęgniarki.
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych opracowała raport o liczbie pielęgniarek i położnych, którego częścią jest prognoza na najbliższe lata. Wynika z niego, że systematycznie maleje liczba pielęgniarek pracujących przy łóżkach pacjentów. Chociaż z roku na rok przybywa pacjentów, a zapotrzebowanie na pielęgniarki będzie w kolejnych latach dynamicznie rosło w związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa.
Z szacunków NIPiP wynika jednak, że w 2020 roku liczba wszystkich zarejestrowanych pielęgniarek spadnie o ponad 20 tysięcy osób.
A to oznacza, jak mówi nam dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz adiunkt w Katedrze i Zakładzie Zarządzania w Pielęgniarstwie Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, że jeśli nie powstaną mechanizmy zachęcające młodych ludzi do wyboru zawodu pielęgniarki i położnej, to za kilka lat na fachową opiekę z ich strony będzie mogła liczyć mniej niż połowa potrzebujących.
To się nie opłaca
Na malejące zainteresowaniem zawodem w dużej mierze wpływa jego niska opłacalność. Pielęgniarki zarabiają znacznie mniej niż średnia krajowa - od 1500-2500 zł brutto i zdecydowanie mniej niż ich europejskie koleżanki. W zachodniej Europie zarobki te kształtują się na poziomie 1200 do 2000 euro brutto. A to sprawia, że "za chlebem" wyjeżdża z kraju coraz więcej tych specjalistek.
Tylko z województwa lubelskiego co roku do pracy w innych krajach Unii Europejskiej wyjeżdża około 80-100 pielęgniarek. Kraj opuszczają nie tylko młode pielęgniarki dopiero po szkole, ale także te bardzo doświadczone. To dodatkowo sprawia, że brak wykwalifikowanych pielęgniarek w kraju staje się jeszcze bardziej odczuwalny.
Praca coraz cięższa
Jak jednak zwraca nam uwagę dr Grażyna Rogala-Pawelczyk problemem malejącego zainteresowania zawodem nie są wyłącznie pieniądze, chociaż jest to istotny czynnik zniechęcający do jego wyboru. Równie ważne są warunki pracy.
- Praca pielęgniarki i położnej obciążona jest dużą odpowiedzialnością, często wykonywana w trybie zmianowym na rzecz zbyt wielu pacjentów na raz. Wymaga z jednej strony ogromnej wiedzy i doświadczenia, a z drugiej dobrej formy fizycznej - zaznacza prezes.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 17:29 Zbigniew Król: Polski nie stać, aby leczyć nieskutecznie
- 17:00 Urlop na żądanie po długim zwolnieniu chorobowym. Potrzebne są badania
- 16:40 Prace nad projektem N ws. zasiłków dla opiekunów niepełnosprawnych przerwane
- 16:11 Konserwator zabytków nakazała przywrócenie zabytkowych mebli w stołecznej aptece
- 15:57 Sejm: po spotkaniu szefa "Solidarności" z protestującymi
- 15:53 Niemcy coraz dramatycznej odczuwają brak personelu pielęgniarskiego
- 15:30 Rumunia: protest w służbie zdrowia - dla jednych podwyżka, dla innych obniżka
- 15:07 W szpitalu w Polanicy-Zdroju otwarto hybrydową salę operacyjną
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych