Posłowie zażądają od ministra zdrowia wyjaśnień ws. prof. Szaflika

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, który zamierza zgłosić SLD, poprze także PiS. Posłowie chcą, aby w ramach tego spotkania Bartosz Arłukowicz wytłumaczył działania podjęte wobec prof. Jerzego Szaflika.

Dariusz Joński, rzecznik SLD zapowiada, że posłowie oczekują odpowiedzi ministra na pytania dotyczące  m.in. kulis dymisji. Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia zaznacza, że interesuje go, "co naprawdę kierowało ministrem przy dymisjonowaniu prof. Szaflika i publicznym ogłaszaniu niesprawdzonych zarzutów" - informuje Rzeczpospolita.

Według dziennika, za zmianą na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki mogło stać m.in. polityczno-towarzyskie porozumienie w Ministerstwie Zdrowia. 

Przypomnijmy, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w ubiegłym tygodniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz ze stanowiska szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie. Resort poinformował, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce".

Kilka dni później CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w CMO "Laser", którego prof. Szaflik jest właścicielem.

Protest przeciwko odwołaniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki wysłali do ministra zdrowia członkowie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz pracownicy warszawskiego szpitala okulistycznego. Prof. Jerzy Szaflik jest m.in. pomysłodawcą i inicjatorem budowy Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Szpital został utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1998 r., a prof. pełni funkcję dyrektora placówki.

Sam profesor nie zgadza się z zarzutami resortu. Odwołał się od decyzji ministra zdrowia do Sądu Pracy, zwrócił się także do niego o usunięcie naruszeń prawa, których dopatruje się w decyzjach o odwołaniu go z funkcji konsultanta krajowego i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Czytaj. Prof. Szaflik odwołał się od decyzji ministra zdrowia do sądu pracy

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH