Zdaniem prawniczki zagrożona będzie „baza matematyczna” porównywania ze sobą kosztów poszczególnych farmakoterapii. Przypomniała, że obecnie najkrótszy czas obowiązywania decyzji refundacyjnej wynosi 2 lata, a leki mogą być ze sobą porównywane w tym samych okresach.
Mec. Kieszkowska-Knapik wskazała również, że projektowana nowelizacja narusza unijną dyrektywę przejrzystości. - Nie wiadomo skąd minister zdrowia weźmie zmienne wskazane w przepisie - jeśli będą to np. przyszłe rejestracje leków to jakich producentów i jakich substancji, w jakich wskazaniach, na podstawie jakich badań klinicznych oraz z którego okresu? - ekspertka wyliczała przykłady luk w projekcie regulacji.
Dodała, że nie ma żadnej gwaranci wykonywania badań klinicznych dla każdego wnioskodawcy w tym samym momencie trwania procedury. - Włączmy dyskusję o stabilności decyzji i sposobie ich zmian do tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, w której jest między innymi mowa o trybie wprowadzania takich właśnie zmian - apelowała.
W jej opinii naruszenie stabilności w zakresie sposobu podejmowania decyzji refundacyjnym grozi tym, że nowe wnioski w ogóle mogą nie wpływać. - Firma nie będzie wydawać setek tysięcy złotych w sytuacji, gdy refundacja leku trwać będzie np. tydzień czy miesiąc, bo jest to zupełnie bezcelowe z ekonomicznego punktu widzenia - tłumaczyła.
Przemysł zabrzmiał jednym głosem
Paulina Kieszkowska-Knapik zaznaczyła, że potencjalnie bardzo krótkie okresy obowiązywania decyzji refundacyjnych zagrożą też stabilności terapii.
- Ta nowelizacja nie dotyczy negocjacji z firmami farmaceutycznymi. Chodzi o tzw. ustawę koszykową (o świadczeniach zdrowotnych opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - red.), mającą dawać pacjentom gwarancję dostępu do określonych terapii - stwierdziła.
- Jeśli Ministerstwo Zdrowia chce zmienić omawiany przepis, to powinno rozważyć sprecyzowanie w niej minimalnego czasu, w jakim będzie obowiązywała decyzja refundacyjna - np. takiego, jaki jest obecnie, czyli dwa lata. To okres, który już pozwala coś powiedzieć o skuteczności danego leku - podsumowała ekspertka Infarmy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 13:23 AOTMiT: 9 grudnia kolejne posiedzenie Rady Przejrzystości. Program obejmuje...
- 12:52 Lubelskie: na leczenie szpitale otrzymają dodatkowo 70 mln zł
- 11:19 Eksperci: za sześć lat z otyłością będzie się zmagać 30 proc. Polaków
- 10:38 Badania: czyste powietrze ogranicza zapadalność na wiele chorób
- 09:42 Kraków: rusza program szkoleniowy w zakresie urologii robotycznej
- 08:39 Małgorzata Rozenek-Majdan nagrywa dokument o in vitro
- 07:59 Polacy wyznaczają standardy w telerehabilitacji pacjentów kardiologicznych
- 1 Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
- 2 Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
- 3 Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?
- 4 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 5 Dziecko z garnkiem na głowie. Strażacy z olejem spożywczym skuteczniejsi od lekarzy
- 6 Pieniądze z akcyzy można by przeznaczyć na walkę z nikotynizmem, jednak szansę zaprzepaszczono
- 7 Rzecznik prasowy MZ oficjalnie: kończę swoją pracę w resorcie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych