Posłowie: program zwalczania chorób nowotworowych wymaga modyfikacji

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych nie jest wystarczająco efektywny - ocenili posłowie w większości opowiadając się za odrzuceniem sprawozdania z realizacji programu w 2011 r.

Posłowie zapoznali się w czwartek (11 października) ze sprawozdaniem z realizacji programu w 2011 r. Przedstawił je wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Poinformował, że na realizację programu w ubiegłym roku wydano ponad 263 mln zł, w tym ponad 49 mln zł na profilaktykę.

W ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi wykonano ponad 1,1 mln badań mammograficznych u kobiet w wieku 50-69 lat, czyli ponad 43 proc. wskazanej populacji. Natomiast w ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy wykonano ponad 803,5 tys. badań cytologicznych u kobiet w wieku 25-59 lat. Stanowiło to tylko ok. 24 proc. populacji wskazanej w badaniu.

W 2011 r. realizowany był także m.in. program profilaktyki raka jelita grubego. To trzeci najczęściej występujący w Polsce nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet oraz trzeci najczęstszy zabójca wśród nowotworów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W ramach programu wykonano ponad 40 tys. badań kolonoskopowych, 16 tys. badań histopatologicznych, u ponad 15 tys. pacjentów stwierdzono obecność polipów, a u 422 pacjentów wykryto nowotwór jelita grubego.

Dzięki realizacji programu Polska, która miała najgorsze wyniki leczenia raka jelita grubego w Europie mierzone odsetkiem 5-letnich przeżyć, znacząco poprawiła wskaźniki. W 2003 r. wynosił on 26 proc., zaś najnowsze dostępne dane wskazują na 46 proc. - to odsetek osób, które po leczeniu przeżyły ponad 5 lat.

W 2011 r. realizowane były też m.in. program poprawy standardów leczenia raka płuca, program poprawy działania systemu radioterapii onkologicznej poprzez doposażenie i modernizację zakładów radioterapii oraz programy leczenia i diagnostyki nowotworów u dzieci.

Wśród planów na przyszłość wiceminister wymienił konieczność modyfikacji programów profilaktycznych, aby podnieść ich efektywność i skuteczniej docierać do osób najbardziej zagrożonych chorobą.

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji zwracali uwagę na potrzebę modyfikacji programu, wskazywali m.in., że profilaktyka jest za mało skuteczna, a we wczesne wykrywanie raka trzeba bardziej zaangażować lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Wnioski o odrzucenie sprawozdania zgłosiły PiS, RP, SLD oraz SP. Sprawozdanie poparły PO i PSL. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH