Posłowie: odrzucić projekt ws. stanu "pod wpływem" i "po spożyciu" marihuany

Kluby PO, PiS i SLD chcą odrzucenia w pierwszym czytaniu poselskiego projektu nowelizacji prawa precyzującego definicję "nieznacznej ilości" narkotyku, przygotowanego przez Twój Ruch.

Wnioski o odrzucenie złożono w piątek (28 listopada) w sejmowej debacie nad tym projektem.

- Zdaję sobie sprawę, że temat jest kontrowersyjny i że niektórzy mogą to uznać za próbę legalizacji posiadania narkotyków - ale tak nie jest. Chodzi tylko o doprecyzowanie limitów, tak jak ustawodawca przewiduje to w sprawie limitów alkoholu - zapewniał w piątkowej debacie reprezentant wnioskodawców Michał Kabaciński (TR).

Podkreślił, że ''to nie jest projekt, który ma pozwolić na jeżdżenie pod wpływem, lecz dający organom ścigania narzędzie do walki z jeżdżącymi pod wpływem''.

Projekt TR wprowadza do Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń limity stężenia marihuany i haszyszu w organizmie, których przekroczenie byłoby karane.

''Brak precyzyjnej definicji tych dwóch terminów, do których odwołania znaleźć można w Kodeksie karnym oraz Kodeksie wykroczeń, budzą szereg wątpliwości szczególnie w odniesieniu do ziela i żywicy konopi (marihuany i haszyszu)" - napisali posłowie Twojego Ruchu w uzasadnieniu tego projektu.

Powołują się też na doświadczenia amerykańskich stanów Waszyngton i Kolorado, w których na mocy referendów posiadanie, uprawa i handel marihuaną do celów rekreacyjnych nie podlega karze. Sugerują też ustalenie poziomu 5ng/ml jako odpowiadającego przyjętemu w Polsce dopuszczalnemu limitowi 0,2 promila alkoholu, różnicującego sankcję między wykroczeniem a przestępstwem.

"Poziom 5ng/ml znajduje potwierdzenie w literaturze fachowej i jako taki powinien stanowić podstawę egzekwowania prawa również w Polsce" - głosi uzasadnienie. Autorzy projektu nie określają w projekcie granicy dopuszczalnych stężeń innych substancji, bo - co sami przyznają - nie sposób stworzyć kompletną listę tych specyfików, wśród których są i tzw. dopalacze. "Poza konopiami w praktyce znikoma ilość substancji narkotycznych ma status legalnego użytku w innych państwach UE" - napisali.

Wykrycie w organizmie kierowcy metabolitów konopi stanowi najczęstszy (poza alkoholem) przypadek naruszenia przepisu Kodeksu wykroczeń mówiącego: "Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł", albo Kodeksu karnego przewidującego karę do 2 lat więzienia za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub "pod wpływem środka odurzającego".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH