Posłowie: mniejsze ulgi podatkowe dla dawców krwi?

Według Lucjana Karasiewicza (PJN), nowy system ewidencji może spowodować, że krwiodawcy otrzymują mniejsze ulgi podatkowe za oddawanie krwi.

Jednym ze sposobów wspierania honorowego krwiodawstwa jest forma pewnej rekompensaty podatkowej. Każdy krwiodawca, który do tej pory oddawał krew mógł liczyć przy rozliczeniu PIT na ulgę w wysokości 130 zł od litra oddanej krwi.

- Dotarły do nas niepokojące informacje, jakoby od 1 stycznia 2011 roku wprowadzono nowe zasady ewidencji oddanej krwi - powiedział Lucjan Karasiewicz.

Jak tłumaczył, do tej pory honorowi krwiodawcy sami wypełniali dokumenty potwierdzające ilość oddanej krwi. Według Karasiewicza, nowe przepisy wprowadzają komputerowy system ewidencji, który „usztywnił przepisy, spowodował, iż wielu krwiodawców będzie mogło odliczyć mniejsze kwoty niż wynika z przeliczników”.

- Ministerstwo Finansów tłumaczy, że nic się nie zmieniło od trzech lat. Krwiodawcy apelują, że jednak nastąpiła zmiana. Usztywnienie tego systemu ewidencji jest niekorzystne - powiedział. Dlatego PJN zwrócił się do ministra finansów Jacka Rostowskiego z interpelacją.

- Pytamy, czy 1 stycznia 2011 r. wprowadzono nowe zasady służące do ewidencji wysokości ulgi z tytułu darowizny na cele krwiodawstwa i czy minister nie obawia się, że sztywne potraktowanie przepisów może spowodować zmniejszenie ilości oddawanej krwi - mówił poseł. Chce także wiedzieć, czy zmiana ewidencji była uzgodniona z minister zdrowia Ewą Kopacz.

- To kwestia, którą zwłaszcza jest zainteresowane MZ, bo wszystkie szpitale nie wyobrażają sobie, by bez odpowiednich zapasów prowadzić planowane operacje czy zabiegi - zaznaczył.

Jak informuje poseł w interpelacji zapytano, czy ministerstwo finansów monitoruje wielkość udzielanych ulg i ile na ulgi z tytułu honorowego oddawania krwi przeznaczono pieniędzy w latach 2007-2010. Posłowie chcą także wiedzieć, czy MF rozważa podwyższenie kwoty ulg dla honorowych krwiodawców i czy Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia rozważa inny system ekwiwalentu za oddaną krew. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH